Menu
TR ENG

Balparmak Apitera

Balparmak Apitera serisi, Apitera Plus Age (Arı Sütü-Bal), Apitera Plus Energy (Arı Sütü- Bal-Polen), Apitera Plus Kids (Arı Sütü-Bal-Propolis), Apitera Plus Mix (Arı Sütü-Bal-Polen-Propolis), Apitera Apikids Doğal Muz Aromalı (Arı Sütü- Bal- Propolis), Apitera Apimix Doğal Portakal Aromalı (Arı Sütü-Bal-Polen-Propolis) ve Apitera Zen (Bal-Propolis-Zencefil-Tarçın-Karanfil-Karabiber-Limon) 7 ayrı üründen oluşmaktadır.

 

Satış noktalarımız için tıklayınız 

 

Apitera Nedir?

 

Apitera, arı ürünlerinin (Bal, arı sütü, polen ve propolis) ve vücuda yararlı bazı doğal bitkilerin farklı karışımlarından oluşan bir dizi üründür. Balparmak güvencesi ile sunulan Balparmak Apitera Serisi ürünleri, tamaman doğaldır, saftır. Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin, enzim, mineral, protein vb’ni barındırır.

 

 

Apitera ürün içerikleri:

 

Bal: Arıların çiçeklerden topladığı nektarı, kendi vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlemeleri sonucu oluşan bal; dayanıklı, yoğun ve besin değeri yüksek bir gıda maddesidir. Ana besin öğesi olan karbonhidratın yanı sıra, bal çok sayıda diğer bileşenleri – organik asitler, proteinler, aminoasitler, mineraller, vitaminler ve aroma bileşenleri – içerir. 

 

Arı Sütü: İşçi arılarca, larvaların ve kraliçe arının beslenmesi için salgılanır. Bileşiminde protein ve yağ asitlerinin yanı sıra karbonhidrat, vitamin ve mineraller bulunur. Zengin içeriğiyle son derece besleyicidir.

 

Polen: Bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleridir. Kovanda yavru arıların ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde kullanılır. Zengin protein, vitamin karbonhidrat, yağ, fenolik bileşikler, aminoasitler ve mineral içeriği ile önemli bir enerji ve besin kaynağıdır.

 

Propolis: Arılar tarafından bitkilerin yaprak, dal ve tomurcuklarından toplanır. Yağ asitleri, uçucu yağlar, fenolik bileşikler, polen, vitamin ve minerallerden oluşan zengin içeriği ile, vücut için son derece yararlıdır.

 

Zencefil: Tropikal iklimde yetişen yumru köklü bir bitkidir. Çin ve Hindistan’da 2000 yıldır kullanılır. Etkisinin kaynağı yapısındaki aromatik bileşiklerdir. Zencefilde ayrıca, B ve C grubu vitaminler, kalsiyum, demir, magnezyum, fosfor, potasyum, manganez gibi elementler bulunmaktadır. Lif içerir.

 

Karabiber: Karabibergiller familyasına ait bitkilerin meyvelerinin kurutulmasıyla elde edilir. Kökeni Hindistan’dır; ancak tüm sıcak iklimlerde yetiştirilebilir. Hafif aromatik, nüfuz edici ve tipik kokusu uçucu yağdan; keskin, acımsı ve yakıcı lezzeti piperinden kaynaklanır.

 

Tarçın: Defnegiller familyasından yaprak dökmeyen aromatik kokulu ağacın iç kabuğunun kurutulup öğütülmesiyle elde edilir. Güney Asya, Orta Amerika ve Brezilya’da yetişir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli; tadı tatlımsı ve yakıcıdır. Kalsiyum, magnezyum, demir ve lif içerir.

 

Karanfil: Tıbbi bitkiler listesinde yer alır. Vatanı tropik Asya’dır. Manganez, omega - 3 yağ asidi, vitamin K, diyet lif, magnezyum ve kalsiyum içerir.

 

Limon: Ilıman iklimde yetişir. Kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum minerallerini içerir.