Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
29.12.2022

ALIÇ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

ALIÇ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Eski medeniyetlerin vazgeçilmez besin kaynağı olan alıç, günümüzde de sirkesinden marmelatına birçok şekli ile tüketiliyor. Peki, kendine has aroması ile öne çıkan bu eşsiz meyveyi daha yakından tanımak ister misiniz?

Bitkiler, meyveler, tohumlar, sebzeler… Doğanın insanlığa sunduğu mucizeler ne kadar da sınırsız, öyle değil mi? Geçmişten bugüne biz insanlara bahşettikleri ile tam bir iyilik membası olan doğa, beslenmek ve çeşitli şekillerde iyi hissetmek için canlılar olarak ilk medeniyetlerden bu yana başvurduğumuz yegane kaynak! Neredeyse her bitki, farklı alanlardaki kullanım olanakları ile insanlık için yüzyıllardır büyük bir öneme sahip. Hele ki tek formuyla onlarca alanda kullanılan bitkiler, insanların hayatında büyük bir yer kaplıyor. Peki, sizce alıç meyvesi hangi alanlarda kullanmak için uygun dersiniz? Bu meyvenin tam olarak ne işe yaradığını biliyor musunuz? Gelin, daha fazla vakit kaybetmeden bu soruları cevaplayalım!

1. ALIÇ NEDİR?

ALIÇ NEDİR?

Alıç, gülgiller (crataegus monogyna) familyasına ait bir bitki çeşidini oluşturuyor. Halk arasında “yemişen” ismi ile de bilinen bu bitki, ılıman iklimlerin verimli topraklarında yetişiyor. Yaklaşık 5 metreye kadar uzanan alıç ağacının meyveleri genellikle 6 ila 10 milimetre çapında oluyor. Kendine özgü aromatik ve ekşimsi bir tadı olan alıç, günümüzde farklı formları ile severek tüketiliyor.

2. ALIÇ NERELERDE KULLANILIR?

ALIÇ NERELERDE KULLANILIR?

Alıç, milattan sonra 600’lü yıllara uzanan geçmişiyle insanlık tarihinin en önemli besinlerinden biri olmayı başarıyor. Başta Çin olmak üzere birçok medeniyetin potansiyelini çok erken yıllarda keşfettiği alıçtan, günümüzde de birçok farklı alanda yararlanılıyor. Peki, alıç nerelerde kullanılabilir dersiniz?

2.1. Alıç Meyvesinin Yiyecek ve İçeceklerde Kullanımı

Bilindiği gibi, alıç en çok meyve olarak tüketiliyor. Ham haliyle de doğrudan tüketilebilen alıç sıklıkla reçel, marmelat ve macun yapımında kullanılıyor. Alıçtan yapılan sirke ise hem dünyada hem de ülkemizde en popüler sirke çeşitlerinden birini oluşturuyor. Kurutulmuş alıç çiçeği ve yapraklarından bitki çayı da yapılabiliyor. Bunun için alıç çiçeği ve yaprakları evde kurutulabileceği gibi, halihazırda satılan alıç çiçeği çayı veya alıç yaprağı çayı da tercih edilebiliyor.

2.2. Alıç Meyvesinin Farmakolojide Kullanımı

Alıç meyvesinin çiçek ve yaprakları da en az meyvenin kendisi kadar önem taşıyor. Alıç çiçeği ve yapraklarından elde edilen karışımlar geçmiş yüzyıllarda geleneksel olarak, günümüzde ise modern teknolojiler ile merhem olarak kullanılabiliyor.

3. ALIÇ NASIL KULLANILIR?

ALIÇ NASIL KULLANILIR?

İlk çağlardan beri insanların merceği altında olan alıç meyvesinin nasıl kullanılacağını siz de merak etmiş olmalısınız. Öyleyse gelin, sizi daha fazla meraklandırmadan başlayalım!

3.1. Yiyeceklerde Alıç Kullanımı

Alıç meyvesi, tatlı kırmızı rengiyle çeşitli pastaların süslemelerinde kullanılabiliyor. Çilek ve yaban mersini gibi çeşitli meyvelerin yerine alternatif olarak tercih edilebilecek alıç meyvesinin, süsleme amacıyla kullanıldığında mutlaka çekirdeklerini çıkarmaya dikkat etmek gerekiyor. Bunun yanı sıra alıçtan yapılan reçel ve marmelatlar turta, kek, kurabiye ve çeşitli hamur işlerinin yapımında kullanılabiliyor. Hafif mayhoş tadıyla tariflere farklı ve hoş bir lezzet katan alıç, kırmızı rengi ile de yer aldığı tarifleri renklendiriyor.

3.2. İçeceklerde Alıç Kullanımı

Alıç meyvesi çiçek ve yapraklarıyla birlikte bitki çayı karışımı olarak demlenebiliyor. Bunun için bir bardak kaynamış suya bir tatlı kaşığı kurutulmuş alıç eklenmesi yeterli oluyor. Alıç çayı, 10-15 dakika demlendikten sonra tüketilmeye hazır hale geliyor. Tek başına tüketilebilecek olan alıç çayı, çeşitli bitki çayı karışımlarının içine az miktarda eklenerek de tüketilebiliyor.

3.3. Takviye Edici Gıdalarda Alıç Kullanımı

Günümüzde pek çok takviye edici gıda çeşidinde alıç meyvesi bulunuyor. Alıç meyvesini beslenmeye dahil etmek için toz, hap ve sıvı formdaki takviye edici gıda çeşitlerinden yararlanılabiliyor.

3.4. Sirke Formuyla Alıç Kullanımı

Alıç meyvesinden yapılan sirke salata soslarında ve çeşitli hamur işi tariflerinde kullanılabiliyor. Yemeğin tadının önüne geçmemesi için alıç sirkesini salatalara bir yemek kaşığı kadar eklemek yeterli oluyor. Bunun yanı sıra alıç sirkesi, su veya doğal bal çeşitleri ile karıştırılarak az miktarda doğrudan da tüketilebiliyor. Alıç sirkesi, tıpkı diğer sirke çeşitleri gibi kişisel bakımda da kullanılabiliyor. Doğal tonik olarak kullanılabilecek alıç sirkesinin, herhangi bir alerjik reaksiyonla karşılaşmamak için çok az miktarda kullanılması öneriliyor. Saç bakımında da kullanılabilecek olan alıç sirkesini yine az miktarda kullanmaya ve saçtan iyi şekilde arındırmaya dikkat etmek gerekiyor.

4. ALIÇ NE İŞE YARAR?

ALIÇ NE İŞE YARAR?

Alıç meyvesinin ilk medeniyetlerden bu yana popüler olması, elbette sahip olduğu önemli özelliklerden kaynaklanıyor. Alıç meyvesi, çekirdeğinden yapraklarına kadar tüm kısımlarıyla birbirinden değerli bileşenler taşıyor. Bu yönüyle alıç meyvesinin genel vücut fonksiyonlarının ideal işleyişini sürdürme noktasında olumlu etkiler sağlayabileceği uzmanlar tarafından paylaşılıyor. Bunun yanı sıra alıç meyvesini fazla miktarda tüketmek çeşitli riskler doğurabileceğinden bu meyvenin tüketimi için mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekiyor.

5. ALIÇ HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

ALIÇ HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

Uzmanlara göre alıç meyvesinin çiçek ve yaprakları pek çok meyve türünden daha fazla flavonoid içeriyor. Bu da alıcın önemini doğrudan artıran etkenlerden biri oluyor. Alıç meyvesinin zengin bir polifenol kaynağı olduğu, dolayısıyla da yüksek antioksidan özelliğe sahip olduğu biliniyor. Aynı zamanda alıç meyvesi beta karoten ve C vitaminleri ile sodyum, demir, potasyum gibi çeşitli mineralleri de içeriyor. Meyvenin organik asitler açısından zengin olduğu da bilinenler arasında. İşte tüm bunlar, alıç meyvesini günlük tüketim için pek çok şekilde tercih edilebilecek oldukça değerli bir gıda haline getiriyor. 

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfada yer alan bilgiler, çeşitli bilimsel kaynaklardan derlenmiş olup hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi yerine geçmemelidir. Alıç meyvesini ya da alıç meyvesi içeren ürünleri herhangi bir amaçla kullanmaya başlamadan önce, bu besinin sizin için uygun olup olmadığını ve hedeflediğiniz etkiyi sağlayıp sağlayamayacağını mutlaka hekiminizden öğrenmelisiniz. 


Kaynaklar:

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.