Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
31.08.2023

AR-GE ÇALIŞMASI NEDİR? AÇILIMI NE ANLAMA GELİR?

Bugün dünya genelinde, akla bile gelmeyecek farklı konularda faaliyet gösteren birçok şirket ve işletme bulunuyor. Şirketlerin ve işletmelerin çağa ayak uydurabilmeleri için yeni trendlere ve gelişmelere ayak uydurması gerekiyor. İşte tam da bu noktada Ar-Ge adı verilen çalışmalar devreye giriyor. Peki, sizce Ar-Ge tam olarak nedir ve neyi kapsar? Hadi öğrenelim!

Üretim sektörü, alanı fark etmeksizin özellikle de 2000’li yıllarda bir önceki yüzyıla kıyasla bir hayli gelişti. Teknoloji ve bilim sayesinde katedilen bu gelişim, ardında kapsamlı bir araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) sürecini barındırıyor. Günümüzde hiçbir işletme modern trendleri ve gelişmeleri yakalamadan ayakta kalamıyor. Bu nedenle geleceğe sağlam adımlar atmayı hedefleyen her orta ya da büyük çaplı şirketin bir Ar-Ge departmanı ve bu departmanda çalışan uzman personellerinin bulunması gerekiyor. “Ar-Ge ne anlama geliyor ve neden yapılıyor?” sorusunun açıklaması tabii ki bu kadar kısa değil. Detaylar yazının devamında!

1. AR-GE NEDİR? AÇILIMI NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Ar-Ge, şirketlerin veya işletmelerin “araştırma ve geliştirme” faaliyetlerini ifade ediyor. Bir kısaltma olarak kullanılan Ar-Ge kelimesinin açılımı, bu tanımdan da anlayabileceğiniz üzere “araştırma ve geliştirme” kelimelerinin ilk iki harfinden meydana geliyor. Ar-Ge departmanlarında genel olarak şirketin veya işletmenin sunduğu hizmet veya ürünlerin daha işlevsel, pratik ve etkili hale getirilmesine yönelik çalışmalar yapılıyor. Bu sayede sunulan hizmet ve ürünlerin hem etkinliği hem de sürdürülebilirliği artıyor.

2. AR-GE ÇALIŞMALARI NEDEN YAPILMAKTADIR?

Ar-Ge çalışmaları bir ürünün ya da hizmetin neden üretildiğinden nasıl pazarlanması gerektiğine kadar birçok aşamada yönetim ekibine yardımcı oluyor. Bu da ortaya çıkarılan ürünün ya da hizmetin kalitesinin artmasına ve böylece daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı sağlıyor. Bu nedenle her işletmenin bir Ar-Ge departmanına sahip olması, ürünün veya hizmetin etkilerini doğru bir biçimde tanımlanabilmesi, pazarlanabilmesi ve hedef kitlesine ulaşabilmesi için de büyük önem arz ediyor.

2.1. GIDA ÜRETİMİNDE AR-GE ÇALIŞMALARI NEDEN YAPILIR?

Ar-Ge çalışmaları verilen her hizmette yer alabileceği gibi bir ürünün üretim aşamasında da yer alabiliyor. Bu nedenle Ar-Ge çalışmalarının her sektörde ve sanayide mutlaka bir karşılığı bulunuyor. Ar-Ge çalışmalarının yürütüldüğü bu sektörlerin içinde gıda sanayii de yer alıyor. Çünkü gıda ürünlerinde de sürdürülebilirlik ve kalite özellikleri, ürünün vadettiği çözümler konusunda önemli etkenler arasında yer alıyor.

Bu noktada Balparmak doğal bal çeşitleri ve takviye edici arı ürünleri, Ar-Ge konusunda ideal bir örnek teşkil ediyor. Balparmak kendi bünyesindeki Ar-Ge Merkezi ile bal ve diğer arı ürünleri konusunda araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyor. Balparmak Ar-Ge Merkezi bu kapsamda sahip olduğu yüksek teknolojik imkanlarla dünyanın sayılı bilim merkezlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kurduğu bu yüksek teknolojili Ar-Ge laboratuvarı ile Balparmak, bugün bal ve arı ürünleri alanında Türkiye’nin en büyük Ar-Ge departmanına; Avrupa’nın ise en büyük Ar-Ge departmanlarından birine sahip bir gıda şirketi olarak konumlanıyor.

3. AR-GE ÇALIŞMALARI NEREDE YAPILMAKTADIR?

Ar-Ge çalışmaları şirketlerin ya da işletmelerin kendi bünyesinde yapılabildiği gibi bağımsız kuruluşlar ve danışmanlık şirketleri tarafından da yapılabiliyor. Örneğin; TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesinde kurulan enstitüde gıda sanayisine destek olarak Ar-Ge çalışmaları yürütülüyor.

4. ARICILIKTA AR-GE ÇALIŞMASI YAPILIR MI?

Arıcılık, Ar-Ge çalışmaları yürütmek için ideal bir alan sunuyor. Çünkü bal başta olmak üzere çeşitli arı ürünlerinde oldukça fazla sayıda noktada analiz ve değerlendirmeye ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca yine başta bal olmak üzere birçok arı ürününde tağşişe, yani yapay ilavelere çok fazla rastlanıyor. Bu nedenle Ar-Ge çalışmaları bu gibi tağşiş durumlarının tespiti için de oldukça büyük bir önem kazanıyor.

4.1. ARICILIKTA AR-GE'NİN TÜRKİYE'DEKİ GÜÇLÜ ÖRNEĞİ: BALPARMAK!

Arı ürünlerinin üretimi üzerine yoğunlaşan bir marka olarak Balparmak, sektöründe “Ar-Ge çalışması nedir?” sorusuna cevap niteliği taşıyan politikalar geliştiriyor. Marka, ulusal ve uluslararası ortaklı bilimsel projelerin yürütüldüğü APİLAB’da Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden topladığı çeşitli arı ürünü numunelerini detaylı kalite ve doğallık testlerinden geçirirken, Ar-Ge merkezinde ise en ileri teknolojilerden faydalanarak arı ürünleri üzerine araştırmalar yapıyor. Üretim prosesine entegre ettiği veya yeni geliştirdiği teknolojilerle firma, birbirinden yenilikçi ürün çeşitleri ortaya koyuyor.

Ar-Ge merkezi, Balparmak’ın tüketim kolaylığı sunan yüksek besin değerine sahip Apitera ürün serisinin çıkış noktasını oluşturuyor. Tat ve ambalajlama yönünden de avantaj sunan Apitera arı ürünleri, Balparmak’ın inovasyonu önceliklendiren üretim anlayışı doğrultusunda hem analiz hem de ürün geliştirme çalışmalarının ortak bir çıktısı olarak tüketicilerle buluşuyor. 2023’ün ilk çeyrek sonu itibarıyla Apitera ailesinde 18 farklı ürün çeşidi bulunuyor. Bu geniş seçki içerisinde 16 ürün, Ar-Ge merkezinde geliştirilmiş olup alanındaki inovasyon ürünlerinin güçlü bir örneğini oluşturuyor.

5. TÜRKİYE'DE ARICILIK AR-GE MERKEZİ BULUNUR MU?

Türkiye'de arıcılık üzerine geniş çaplı araştırmalar ve testlerin yapıldığı en kapsamlı bal ve arı ürünleri Ar-Ge merkezi Balparmak bünyesinde bulunuyor. Ayrıca Balparmak’ın çatısı altında bulunan APİLAB laboratuvarı da uluslararası akreditasyona sahip olmasıyla, Balparmak’ın bu alandaki gücünü ve uzmanlığını ayrıca ortaya koyuyor.

Balparmak’ın Ar-Ge merkezi bünyesinde Türkiye'de üretilen arı ürünlerinin özellikleri detaylı inceleme ve analizlere tabi tutuluyor. İleri teknoloji kullanımıyla pratik ve keyifli tüketim noktasında fark yaratan özel arı ürünleri geliştiriliyor. Üstelik yapılan çalışmalar, sadece marka çatısı altında sınırlı tutulmayıp uluslararası platformlarda da bilim ve arıcılık camiasıyla paylaşılıyor. Özetle Balparmak, Ar-Ge çalışmalarıyla yalnızca kendi gelişimini değil, sektörünün gelişimini ve çağa ayak uydurmasını da önemsiyor.

Siz de Balparmak’ın analiz edilmiş bal ve Apitera ürünlerini tüketerek, doğal ve kaliteli beslenmenin ayrıcalığını en tatlı haliyle deneyimleyebilirsiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.