BAL İLE SAĞLIK VE GÜZELLİK

Bal ve Güzellik

Asırlardır faydası bilinen, çiçeklerin binbir tat ve kokusunu taşıyan bal; günlük bakımına özen gösteren, doğal yaşamı tercih eden herkesin gözdesi! Cilt üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı günümüzde pek çok kozmetik ürünün içeriğine girmiş olan bal, aynı zamanda vücut yaralarında, yanıklarda, ağız ve boğaz mukozası üzerindeki rahatlatıcı etkisi nedeniyle de yaşamımızda önemli bir yer tutuyor.

Yapılan çalışmalar, balda bulunan şekerin ağız mikroflorası tarafından laktik aside dönüşmediğini göstermektedir. Bu nedenle şekerli bir gıda olmasına rağmen bal diş çürüklerine yol açmaz, aksine antibakteriyel etkisi sayesinde ağız içi hijyenine yardımcı olur.

*Güzelliğin doğal iksiri* olarak nitelendirebileceğimiz bal; cilt, el ve saç; ağız ve diş bakımı için oldukça önemli.

Dış görünümünü önemseyen kadınlar da balı unutmamalı. Evde hazırlayabileceğiniz bal katkılı kolay maskelerle cilt, el ve saçlarınıza bakım uygulayarak, genç görünümünüzü uzun süreli koruyabilirsiniz!

 

 

Işıl Işıl Ciltler

Cildimiz, vücudumuzun bizden en çok ilgi ve bakım bekleyen kısımları arasında yer alır. Kötü hava şartlarından, tüketilen zararlı besinlere; birçok olumsuz etken cildimizi yıpratmak için tetiktedir.

Aşağıdaki ipuçlarını okuyarak siz de daha sağlıklı, daha parlak bir cilde kavuşabilirsiniz.

 

Bal-limon suyu- zencefil:

Bir fincan içinde bir kaşık Balparmak bal, bir kaşık limon suyu ve karışımın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürdükten sonra kuruyana kadar bekleyin. Nemli bir sünger yardımıyla maskeyi temizleyin.

 

Bal- yumurta akı:

İhtiyacınız olan malzemeler: 3 yemek kaşığı bal, 1 yumurta akı ve bir miktar buğday unu. Yumurta akını köpürene kadar çırpın ve içine Balparmak bal ekleyin. Elde ettiğiniz karışım fazla sıvı ise biraz ısıtarak karışımı koyultun. Daha sonra yoğun bir püre kıvamı oluşana dek karışıma un ekleyin. Maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürün. Etkisini göstermesi için 30 dakika bekleyin. Çıkarmak için ılık suyla durulayın.

 

Bal – yoğurt:

2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı Balparmak bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 20 dakika bekleyin. Daha sonra yüzünüzü1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın. Bal, limon suyu ve yoğurttan hazırlayacağınız bu maske, cildinizin taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

 

Doğal ve Parlak Saçlar

Daha parlak ve güzel saçlar için, yine baldan yardım alabilirsiniz.

Bal – limon:

2 yemek kaşığı Balparmak çam veya çiçek balını bir limonun suyuyla karıştırarak oluşturduğunuz maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra bol suyla durulayın. Haftada bir kez uygulayabileceğiniz bu doğal maske ile saçlarınız çok daha doğal ve parlak bir görünüm kazanacak.

Bal – Muz:

Bir muzu püre haline getirip bir yemek kaşığı bal ile kremsi bir kıvam elde edinceye kadar karıştırın. Sonra karışımı, sıcak suyla ıslattığınız saçlarınızın dibinden uçlarına doğru iyice yedirerek yayın. Streç film ile saçlarınızı toplayın ve havluyla sarın. (Sıcaklık, bu kürün saçlara daha derin bir şekilde etki etmesini sağlayacaktır). 20 dakika sonra saçlarınızı iyice durulayın ve her zamanki şampuanınızla yıkayın.

 

Bakımlı Eller

Güzellik elinizde… Aşağıda tarifini verdiğimiz ballı maskeyi uygulayın, ellerinize hak ettiği değeri verin.

Yapmanız gerekenler oldukça basit. Uygulayacağınız maskeden önce ellerinizi ılık suda yumuşatın, ardından zeytinyağı ile karıştırılmış olan bir kaşık Balparmak balın içinde beş dakika bekletin. Sonra da zeytinyağı ile ellerinize ve parmaklarınıza iyice masaj yapın. Bu maske ellerinizi yumuşatacak ve rahatlatacaktır.

Sağlıklı ve Zinde

Bal, özellikle uyku veya sportif faaliyet anında vücudun şeker metabolizmasını en iyi şekilde düzenleme özelliğiyle öne çıkıyor. ABD, Sacramento’da düzenlenen İnsan Sağlığı ve Bal Uluslararası Sempozyumu’na bir dizi araştırma raporu sunan tıp uzmanları, balın kan basıncı üzerindeki olumlu etkilerine değinen bulgulara dikkat çektiler.

Strese son: Yaşam kaliteni arttır

Gün boyunca mutlu ve stresten uzak olabilmek için belli besin değerlerini almak durumundayız. Balın içerdiği besin değerleri tam da bu ihtiyaçlarımız için!

Yüksek enerji. Daha Yüksek!

Daha iyi beslenmemize yardımcı olan bal, daima enerjimizi yüksek tutar ve bu da gün boyunca karşılaşacağımız fiziki ve psikolojik sorunlarla daha rahat baş edebilmemizi sağlar

 

Bal ve Sağlığımız

Tıbbın babası sayılan Hipokrat’tan bugüne bal, besleyici olduğu kadar sağlığımıza faydalı birçok mineralleri içermesi nedeniyle doğanın bize bağışladığı değerli gıdalar arasında ilk sırada yer alıyor. Magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir gibi minerallerin yanı sıra balın türüne göre içerdiği çeşitli yararlı bileşenlerle insan bedeninin sadık dostudur. Bal sağlıklı ve kaliteli bir yaşamın güvencesi sayılan gözde mucizevi gıdalar arasındadır.

 

Bal ve Spor

Amatör ya da profesyonel… Bal, tüm sporcuların 1 numaralı destekçisi.

İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarıyla spor yapanlar için adeta enerji deposu olan bal, bir yemek kaşığında 64 kalorilik enerji içerir; kaslara yeterli yakıtı sağlar. Dahası,

-          Egzersiz öncesi alınan bal, sindirim için en verimli karbonhidrat kaynaklarından biridir.

-          Balın, kan şekerine diğer karbonhidrat kaynaklarına nazaran daha ılımlı etkisi olduğu gözlenmiştir.

-          Ağır egzersizlerden sonra bal kullanımı, yorun kasların daha hızlı ve daha fazla kendini toparlamasına yardımcı olur.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.