BAL YARALARIN İYİLEŞMESİNE NASIL ETKİ EDER?

Antik Yunan’da yaraların üzerine sürülmek üzere yağ, sirke, bitki sapı, sodyum karbonat, az miktarda safra ve balla oluşturulan merhem kullanılırdı. Balın fazlaca aktif olduğu bu karışıma da ‘enhemes’ deniliyordu. Yüzyıllar öncesinde keşfedilen balın yaraları onarma etkisi, günümüzde de aktif olarak kullanılıyor. Peki bal, yara tedavisine nasıl katkıda bulunuyor?

Yaşasın Antimikrobiyal Etkiler!

Scientific World Journal'da yayınlanan, "Honey for wound healing, ulcers, and burns; data supporting its use in clinical practice" başlıklı makaleye göre bal, sahip olduğu antibakteriyel özelliklerle enfekte olmuş yaraları sterilize eder ve yaraların iyileşmesine etki eder. Söz konusu araştırma sonuçlarına göre balın yanıkların iyileşmesinde ve doku büyümesinde de etkili olduğu belirtilmiştir. Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisinde yayınlanan "Balın Yara Bakımında Etkinliği" başlıklı makaleye göre, bal bağışıklık sistemini etkinleştirici bir yapıya sahiptir. Bunun da balın enfeksiyonu temizlemede etkili olmasını açıkladığı belirtilmiştir.

Bal, Yara ve Yanık Tedavisinde Nasıl Etkili Olur?

Yara ve yanık tedavisinde tabii ki bir uzman doktordan yardım almak önemli. Balı bir iyileşme reçetesi olarak düşünmekten çok, faydaları üzerinde odaklanıp mucizevi dokunuşlarının sağlığımız üzerindeki etkisini değerlendirebiliriz. Antik Yunan’dan beri antimikrobiyal özelliklerini yaralarda kanıtlayan balın mucizelerine yakından bakarsak etkileyici sonuçlarla karşılaşabiliriz.

  • Scientific World Journal'da yayınlanan "Honey for wound healing, ulcers, and burns; data supporting its use in clinical practice" başlıklı makaleye göre yanıklarda ve enfeksiyonlu yaralarda bal, yaranın steril hale gelmesine yardım eder. Zararlı bakterilerden kurtulan yaranın iyileşme süreci de hızlanmış olur. 

  • Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisinde yayınlanan "Balın Yara Bakımında Etkinliği" başlıklı makalede, balın ozmotik etkisi sayesinde sıvıyı yara dokusunun içinden çektiği, böylelikle pansumanın yara yatağına yapışmasına engel olduğu belirtilmiştir. Söz konusu makaleye göre bal, pansuman açılırken yarada ağrı oluşmasını engeller.

  • "Evidence for Clinical Use of Honey in Wound Healing as an Anti-bacterial, Anti-inflammatory Anti-oxidant and Anti-viral Agent: A Review" başlıklı makaleye göre, bal akut yaraların tedavisinde, hafif ila orta dereceli yüzeysel yanıkların tedavisinde etkilidir. Balın iyileştirici özelliğinin ise içeriğindeki bileşenlerin antibakteriyel, antiviral, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklerinden kaynaklı olduğu belirtilmiştir.

Kaynak:

  •  Honey for wound healing, ulcers, and burns; data supporting its use in clinical practice

          https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21479349

  • Cumhuriyet Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Dergisinde yayınlanan "Balın Yara Bakımında Etkinliği" http://eskidergi.cumhuriyet.edu.tr/makale/1151.pdf
  • Evidence for Clinical Use of Honey in Wound Healing as an Anti-bacterial, Anti-inflammatory Anti-oxidant and Anti-viral Agent: A Review"

          https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941901/

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.