Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
25.09.2022

BİBERİYE YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

BİBERİYE YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Geçmişten bugüne hoş kokusu ve zengin içeriği sebebiyle sıklıkla kullanılan biberiye bitkisi, günümüzde yağ formu ile pek çok alanda oldukça geniş bir kullanıma sahip!

Uçucu (esansiyel) yağlar ilgi alanınıza giriyorsa, biberiye yağının adını daha önce duymuş olmalısınız. Yüzyıllar önce insanlar, biberiyenin zengin içeriğinden faydalanmak adına çeşitli yöntemlerle bu bitkiyi günlük yaşamlarına dahil ediyordu. Bitkinin doğal yöntemlerle ezilerek yağının çıkarılması; özellikle Mısır, Antik Yunan ve Roma’da çok yaygındı. Günümüzde ise biberiye yağı, modern teknolojiler sayesinde en ideal şekliyle kullanıma sunuluyor. Biberiye yağının zengin içeriği ve eşsiz kokusu ise geçmişten bugüne popülerliğini korumaya devam ediyor.

1. BİBERİYE YAĞI NEDİR?

BİBERİYE YAĞI NEDİR?

Biberiye yağı, biberiye bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemiyle elde edilen bir uçucu yağ çeşidini oluşturuyor. Biberiye bitkisinin karakteristik odunsu kokusunu taşıyan biberiye yağı, rengini de bitkinin sarı-yeşil renginden alıyor. Zengin içeriği ve keskin kokusu ile bu yağ çeşidi, günümüzde en çok kullanılan aromatik yağlar arasında bulunuyor.

2. BİBERİYE YAĞI KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

BİBERİYE YAĞI KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Biberiye yağının zengin içeriği, onu pek çok farklı alan için eşsiz bir madde haline getiriyor. Bu uçucu yağ çeşidi özellikle de aromaterapi, meditasyon ve masaj uygulamalarında en çok kullanılan esansiyel yağlardan birini oluşturuyor. Bunun yanı sıra biberiye yağı saç, cilt ve tırnaklarda kişisel bakımda amacıyla da kullanılabiliyor. Parfümeri ve kozmetik sektörleri için ise biberiye yağı hem içeriği hem hoş kokusu sebebiyle son derece önemli bir ürün oluyor. Ayrıca antioksidan maddeler içermesi nedeniyle bu yağ, farklı yağ çeşitlerinin bozulmasını önlemek amacıyla da kullanılabiliyor. Yağın içerdiği faydalı bileşenlerden ise en çok farmakoloji alanında yararlanılıyor.

3. BİBERİYE YAĞI NASIL KULLANILIR?

BİBERİYE YAĞI NASIL KULLANILIR?

Biberiye yağı, elektrikli difüzör ve buhurdanlığa birkaç damla eklendiği takdirde ortama hoş bir koku yayıyor. Bu yöntem ile bulunulan ortamın havasını yenilemek ve enerjisini dengelemek mümkün oluyor. Biberiye yağını şişesinden bir-iki sefer koklamak ve bileklere damlatmak da yağın rahatlatıcı özelliğinden yararlanmak için uygun oluyor. Aromaterapi ve masaj uygulamalarında biberiye yağı, taşıyıcı (sabit) bir yağ ile seyreltilerek cilt üzerinde de kullanılabiliyor. Bunun için 50 ml bir sabit yağ içerisine birkaç damla biberiye yağı damlatmak yeterli oluyor. 

Biberiye yağı bahsettiğimiz gibi kişisel bakımda da kullanılıyor. Özellikle sahip olduğu bazı bileşenlerden dolayı bu yağ, doğal içerikli saç bakımı için ideal bir kullanım sunuyor. Bunun için biberiye yağı, şampuanların ve saç kremlerinin içerisine birkaç damla eklenebiliyor. Üstelik tek başına saç diplerine ve uçlarına kısa süreli masaj yapmak için de kullanılabiliyor. Elbette yağı çok fazla beklemeden saçtan arındırmak gerekiyor. Ayrıca argan yağı, badem yağı ve biberiye yağı gibi karışımlarla doğal saç maskesi de hazırlanabiliyor. Biberiye yağı, önerilen yağlarla birkaç damla karıştırıldığı takdirde yüz bölgesine de uygulanabiliyor. Fakat uygulamadan sonra güneşe çıkarken mutlaka güneş kremi kullanmak gerekiyor.

4. BİBERİYE YAĞI NE İŞE YARAR?

BİBERİYE YAĞI NE İŞE YARAR?

Biberiye yağından bahsettikten sonra, bu yağın hangi konularda işe yarar bir içerik olarak görüldüğünü merak etmiş olmalısınız. Öyleyse başlayalım! Yapılan pek çok gözlemsel ve bilimsel araştırmaya göre, biberiye yağı fiziksel ve zihinsel olarak rahat hissetmeye yardımcı oluyor. Öyle ki bu yağ, kendisine önemli bir yer edindiği Antik Yunan ve Roma’da bu konu üzerinde etkili olduğu düşünülerek son derece önemseniyor. Benzer şekilde biberiye yağının, yorgunluk hissini hafifleterek enerjik hissetmeye yardımcı olduğu da düşünülüyor.

Biberiye yağının aromaterapi ve masaj uygulamalarında sıklıkla kullanılması, eklemlere olan bazı etkilerinden ileri geliyor. Biberiye yağının bu yöndeki etkilerini kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da, bu; yağın en önemli özelliklerinden biri olarak görülüyor. Kişisel bakımda ise biberiye yağı genellikle saçları ideal görünümüne kavuşturmak amacıyla kullanılıyor. Üstelik bazı böcek türlerini uzaklaştırması bakımından doğal bir böcek savar olarak da uygulanabiliyor.

5. BİBERİYE YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

BİBERİYE YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

Biberiye yağı, biberiye bitkisinin sahip olduğu bileşenleri en yüksek seviyede korumaya devam ediyor. Bu sebeple bitkinin içerdiği C ve B6 vitaminleri ile kalsiyum ve demir minerallerini biberiye yağının da taşıdığını söylemek mümkün. 1,8-sineol, kafur ve borneoller ise biberiye yağının ana bileşenlerini oluşturuyor. Bunun yanı sıra biberiye yağının içeriğinde triterpenoid asit, tanenler, fenolik asitler ve flavonoidler gibi maddeler de bulunuyor.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfada yer alan bilgiler, çeşitli bilimsel kaynaklardan derlenmiş olup hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi yerine geçmemelidir. Biberiye yağını herhangi bir amaçla kullanmaya başlamadan önce, bu yağın sizin için uygun olup olmadığını ve hedeflediğiniz etkiyi sağlayıp sağlayamayacağını mutlaka hekiminizden öğrenmelisiniz.

Kaynaklar:


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.