ÇOCUKLARA BALI ÇOK SEVDİRECEK TAKTİKLER

Tatlı bir yiyecek olması nedeniyle, çocuklar genelde balı severler. Fakat bazı çocuklar, çeşitli nedenlerle, balın lezzetinden hoşlanmayabilirler. Ancak siz, balın faydalarını bilen ebeveynler olarak, bu soruna çözüm bulmalısınız; çünkü bir sağlık kaynağı olan ve enerji veren bal, çocuğunuzun beslenme programında mutlaka bulunmalı.

Balı çocuklara sevdirmenin pek çok yolu var. Tek yapmanız gereken, bu doğal mucizenin faydalarını onun hayatına katmakta kararlı olmak ve aşağıda paylaştığımız çocuklara bal yedirme yollarını düzenli bir şekilde uygulamak.

Balın Yararları Hakkında Konuşun

Öncelikle çocuğunuzdan  bir şey yapmasını istiyorsanız, bunu ona en basit ve anlaşılır şekilde açıklamalısınız. Yapmanız gereken, çocuğunuzu bal yemesi için zorlamak değil, onu, bal tüketmekle sağlayacağı yararlar konusunda ikna etmektir. Elbette bunu, ilgisini çekecek biçimde yapmalısınız. Sözgelimi balı, şefkatlı bir kahraman, arıların onun için yaptığı ve dilini-damağını doğal şekerle kaplayacak bir mucize, onu güçlendirecek bir sihir şeklinde sunabilirsiniz. Onu kandırmaya çalışmadan, gerçeği eğlenceli biçimde dile getirerek...

Evet, çocuğunuz bal tüketsin istiyorsanız, yaratıcılığınızı konuşturmanın ve onun hayal gücüne seslenmenin tam zamanı!

Israrcı Olmayın

 

Çocuğunuz eğer bal yemek istemiyorsa belki de tadından hoşlanmadığı için değil, sizin ısrarınızdan dolayı yemiyordur. Bunun için, ilk iş,  ısrarcı tutumunuzdan vazgeçin. Bal yemesi için ısrar etmek yerine, örneğin,  içeceklerini bal ile tatlandırmayı deneyebilirsiniz. Ayrıca kahvaltı sırasında, balı çok sevdiğinizi söyleyip, bol bol ve iştahla bal tüketerek çocuğunuza örnek olabilirsiniz.

Meyve ve Bal Uyumunu Gözden Kaçırmamak Gerek!

Meyveler, içerdikleri vitaminlerle en az bal kadar önemlidir. Üstelik çocuklar meyvelere bayılır. Bu iyi bir fırsattır. Çocuğunuzun balı meyvelerle birlikte tüketmelerini teşvik edebilir; hatta sebzelerle bile balı kullanabilirsiniz. Örneğin fırınlanmış havuçlarla ballı çıtır havuçlar ya da meyveli krep ve ballı waffle yapmayı deneyebilirsiniz. Ya da dilimlediğiniz muzların üzerine bal ve dövülmüş ceviz serperek, çocuğunuza lezzetli, keyifli bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz.

Ballı İçeceklerle Tanıştırın

 

Bal, muhteşem tadıyla hemen her içeceğe yakışan bir lezzet. Hem bulunduğu karışımı tatlandırması hem de dahil olduğu karışımları içeriğiyle güçlendirmesi nedeniyle, çocuğunuz için iyi bir beslenme seçeneği. Özellikle kış aylarında bal-zencefil, limon-bal gibi sağlıklı karışımların yanı sıra, çocukların çok sevdiği içeceklerle de balı kullanabilirsiniz. Ballı smoothie, ballı milkshake ya da ballı süt, çocuğunuzun favori içecekleri arasına girebilir. Sizin için hazırladığımız ballı içecek tarifleri, bu konuda size yardımcı olabilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.