Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
09.02.2019

DİYET YAPARKEN UZAK DURMANIZ GEREKEN UYGULAMALAR

Diyet Yaparken Uzak Durmanız Gereken Uygulamalar

Sağlıklı diyet listesi, yüksek bir motivasyon ve hızlı sonuç diyete başlarken hepimizin hayali olabilir. Kilo vereceğimiz için  çok heyecanlı olabilir, tüm tavsiyeleri değerlendirmenin faydalı olacağını düşünebiliriz. Ancak en sık yapılan diyet hatalarından haberdar olmamız bizi daha sağlam sonuçlara götürecektir.

Öğün Atlamak

Sabah, öğle ve akşam olmak üzere ideal olan 3 öğün kuralını atlamayın. Çünkü diyet, aç kalmak demek değildir. Aksine uzun süre aç kalmak ve dengesiz beslenmek kan şekerinizin dengesini bozarak bir sonraki öğünde haddinden fazla yemek yemenize sebep olabilir. Ana  öğünlere destek olması ve kan şekerinizin dengede kalması için  ara öğünlerde kuru meyve, taze meyve, ayran ve yoğurt tercih edebilirsiniz. . Ana ve ara öğünlerde zamanlama da önemli. Akşam yemeklerinizi çok geç yemeyin, öğle yemeğini atlamayın; fakat en hassas olmanız gereken konu kahvaltı. Çalışanlar ya da öğrenciler zaman kazanmak için kahvaltıyı atlayabilir. Ancak kahvaltıyı atlamak size biraz zaman kazandırsa da sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaz. Diyet listelerine göz attığınızda mutlaka kahvaltının da yazılı olduğunu göreceksiniz. İyi bir kahvaltı, gün boyunca ihtiyacınız olan enerjiyi depolamaya ve metabolizmanızı düzenlemeye yardımcı olur.

 

Karbonhidratların Önemini Bilmemek

Diyet yapanlar karbonhidrat konusunda oldukça katıdır. Karbonhidrat çoğu diyette yasaklı ilan edilse de aslında vücudumuzun ona ihtiyacı var. Olayın iç yüzüne bakarsak şeker, makarna ve beyaz ekmek gibi rafine edilmiş karbonhidratların kan şekerini yükselttiği ve kilo alımını hızlandırdığı doğru. Ancak karbonhidrat kaynakları bununla sınırlı değil. Lif ve tahıllardan oluşan karbonhidratlar, mutlaka öğünlere eklenmeli. Diyette karbonhidrat olmaması durumunda, enerjiniz düşebilir ve hareketsizlik isteği ortaya çıkabilir. Enerjik bir diyet dönemi için diyetisyeninizin size özel belirlediği oranlarda karbonhidrat desteğine ihtiyacınız var.

 

Tüm Yağlardan Kaçınmak

 Adı üstünde diyet bu, her şeyi az az yemeliyim.” diyebilirsiniz. Kısmen de haklısınız; fakat diyette de olsanız yağlara ihtiyacınız var. Çünkü yağ, vücudun ihtiyacı olan makro besindir ve sağlıklı beslenme için dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Ancak tıpkı karbonhidratlarda olduğu gibi yağlarda da seçici olmalısınız. Kızartma yağları, margarin, yağlı yemekler… Bunlardan tabii ki uzak durmalısınız, fakat yağı hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine en sağlıklı seçenekleri değerlendirmelisiniz.  Zeytinyağı, badem yağı veya fıstık ezmesi ve avokadoda bulunan doymamış yağlar, sağlıklı diyetinizin vazgeçilmezleri olabilir.

 

Egzersiz Yapmayı Atlamak

Diyet Yaparken Uzak Durmanız Gereken Uygulamalar

Diyet yapmak sadece az yemek değildir. Bu süreçte kilo vermek için, sağlıklı beslenmek kadar aktif olmak ve bol bol hareket etmek  de önemli. Kilo vermenin yolu %70 beslenmeden geçerken %30 da egzersizden geçer. Özellikle kalp atışını hızlandıran kardiyo egzersizleri kilo vermeye yardımcı olur. Günlük hareket miktarınızı sadece spor yaptığınız saatlerle kısıtlamamak, sık sık masanızdan kalkıp yürümek, asansör yerine merdiven kullanmak, kısa mesafelere yürüyerek gitmek de kilo vermeyi hızlandıracaktır. Egzersizlerle kaslarınız esner ve nefesiniz kuvvetlenir. Bu da yağ ve kalori yakmaya yardımcı olur. Siz siz olun, sağlıklı beslenme ve egzersizin diyet konusunda bir takım arkadaşı olduğunu unutmayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.