Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
24.01.2021

GİNSENG NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Ginseng nedir ve nasıl kullanılır

Ginseng, gerek içerdiği ender bileşenler gerekse de yetişme koşulları ile dünyanın en değerli bitkileri arasında yer alıyor. Peki, doğanın elinden insanlığa uzanan bu iksir niteliğindeki bitki hakkında çok şaşıracağınız bilgiler öğrenmeye hazır mısınız?

Ginseng, sayısız faydasıyla antik çağlardan beri uygulanagelen iyileştirici ve koruyucu tedaviler arasında yer alıyor. Çeşitli inanışlarda kutsallık atfedilen bu mucize bitki, geleneksel Çin kaynaklarında ise “ölümsüzlüğün kökü” olarak adlandırılıyor. Peki, ginsengi bu denli eşsiz hatta büyülü kılan nedir dersiniz?,

1. GİNSENG NEDİR?

ginseng nedir-min

Ginseng, sarmaşıkgiller familyasına ait çok yıllık bir bitki çeşidini oluşturuyor. Latince adı “tam iyileşme” anlamındaki “panax” olan bu bitki, ağırlıklı olarak Doğu Asya’da yetişiyor. Ancak Kuzey Yarımküre’nin uygun iklim koşullarına sahip farklı bölgelerinde de görülebiliyor. Olgunlaşması ve hasadı dört ila 10 yılı bulan ginseng, kök bitki olması bakımından görünüm itibarıyla zencefile benziyor.

Ginseng bitkisi, yetiştiği bölgelere göre “Asya-Kore ginsengi”, “Amerikan ginsengi” ve “Sibirya ginsengi” olmak üzere üç temel türe ayrılıyor. Bunun yanı sıra hasat zamanına göre türleri “beyaz ginseng” ve “kırmızı ginseng” olarak da adlandırılabiliyor. Ginseng çeşitlerini yaygın adlarına göre tanımlamak gerekirse:

2. GİNSENG BİTKİSİNİN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

ginseng çeşitleri nelerdir min

2.1. KORE GİNSENGİ

Adını yetiştiği bölgeden alan orijinal bir ginseng çeşididir. Kırmızı ginseng olarak da bilinen panax ginseng türlerinden biridir.

2.2. KIRMIZI GİNSENG

Kırmızı ginseng faydaları ve aktif bileşenleri yönünden oldukça zengindir. Hasadı geç yapıldığı için (altı yıl ve üstü) en olgun ginsengdir. En iyi ginseng türü olarak bilinmesine karşılık, esasen bir tür olmayıp hasadına göre isimlendirilmiştir.

2.3. BEYAZ GİNSENG

Ginseng türlerinin genelinde dört ila altı yıllık iken hasat edilenler genellikle bu şekilde adlandırılır.

2.4. AMERİKAN GİNSENGİ

Kuzey Amerika’nın yüksek enlemlerinde yetişen bu ginseng türü, Kanada-Ontario kökenlidir. Ancak ABD’nin Georgia ve Wisconsin eyaletlerinde de yetişir. Latince adı panax quinquefolius olan Amerikan ginsengi, ticari amaçlı olarak Çin’de de yetiştirilmektedir.

2.5. SİBİRYA GİNSENGİ

Rusya ve Japonya’da yetişen Sibirya ginsengi, ginsenosit içermemesi bakımından diğer türlerden ayrılır. Bu nedenle de faydaları benzer olmasına karşılık ginseng familyası içerisinde değerlendirilmemektedir.

2.6. ÇİN GİNSENGİ

Ticari amaçla yetiştirilmeyip orijinal köke sahip olanları, kırmızı Kore ginseng kökü ile aynı özelliklere sahip olan ginsenglerdir.

3. GİNSENG KÖKÜNDE HANGİ İÇERİKLER BULUNUR?

ginseng kökünde hangi içerikler bulunur-min

İçerdiği değerli bileşenlerle oldukça güçlü bir etkiye sahip olan ginseng faydaları bakımından, gıda ve kozmetik sektörlerinin en çok tercih ettiği içerikler arasında yer alıyor. Bitkinin bu denli rağbet görmesinde en önemli sebep ise şüphesiz, çok zengin bir antioksidan kaynağı olması. Ayrıca ginsengin, sadece kendisinde bulunan ginsenosid ve gintonin adlı aktif maddelerle de beden ve zihnin güçlendirilmesine etkiler sağladığı düşünülüyor.

3.1. GİNSENG NE İŞE YARAR?

ginseng ne işe yarar min

Eşsiz içerikleri ginsengin faydalarına yönelik oldukça güçlü bir liste sunuyor olsa da bunları bedenin çeşitli bölgelerine yönelik değerlendirmek yanıltıcı olabilir. Ancak ginsengin kullanım alanlarını, geleneksel formüller ve çeşitli bilimsel araştırmalardan yola çıkarak en doğru haliyle şu şekilde özetlemek mümkün:

  • Antioksidan yönünden çok zengin olması dolayısıyla ginseng, toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olabiliyor. Bu nedenle de ginsengin, vücuttaki tüm sistemlerin işleyişini güçlendirdiği düşünülüyor. Aynı zamanda bu özelliğinden dolayı doğal yaşlanma sürecini yavaşlattığı da iddia ediliyor.

  • Ginsengin içerisinde bulunan aktif maddelerin ayrıca, zihinsel gücü artırdığına inanılıyor. Bu da söz konusu bitkinin son yıllarda alzheimer gibi hastalıklara karşı da kullanılmaya başlanmasında önemli bir rol oynuyor. Öyle ki ginseng kullananlar, düzenli tüketimde halsizlik ve unutkanlık gibi şikayetlerinin azaldığından da sıkça bahsediyor.

4. GİNSENG NASIL KULLANILIR?

ginseng nasıl kullanılır min

Görünüm olarak zencefile benzer bir kök bitki olan ginseng, kullanım bakımından da benzerlikler gösteriyor. Buna göre ginseng otu genellikle kullanılmazken, bitkinin kökü farklı işlemlerden geçirilerek tüketilebiliyor. Bitkinin Asya’da yaygın olarak çay şeklinde tüketimine karşılık; ginseng tozu, kapsülü veya çeşitli ürünlerin içerisinde kök özütü (ginseng ekstraktı) halinde kullanımına da oldukça sık rastlanıyor. Bu doğrultuda “Ginseng nasıl tüketilir?” sorusunun yanıtı da ürün formuna göre farklılıklar gösteriyor.

5. GİNSENG NASIL VE NE KADAR TÜKETİLMELİDİR?

ginseng nasıl ve ne kadar tüketilmelidir-min

5.1. TOZ GİNSENG

Uzun raf ömrüne sahip olması amacıyla daha çok kurutularak kullanılan ginseng, toz halde kullanılmak istendiğinde tek başına veya çeşitli içeceklere eklenerek günde 200 ila 400 miligram tüketilebilir.

5.2. KAPSÜL GİNSENG

Kapsül ve tablet ginsenglerin tüketim miktarı, içerdiği çeşitli katkılara göre ürün bazında değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle mutlaka ambalaj üzerinde bulunan veya uzman tarafından önerilen miktarlara uyarak kullanılması gerekir.

5.3. GİNSENG ÇAYI

Bitki köklerinin doğrudan demlenmesiyle elde edilen ginseng çayı faydalarının hızla aktive olması nedeniyle çok sık tercih edilen bir diğer kullanım şeklidir. Aynı nedenden dolayı bu içeriğe sahip bitki çaylarının da günde iki fincan ile sınırlandırılması ideal olacaktır. Aksi halde en sık rastlanan ginseng zararlarından olan uyku eksikliği ve gerginlik sorunları ile karşılaşılabilir.

5.4. GİNSENG ÖZLÜ TAKVİYE GIDALAR

Ginseng, özüt (ekstrakt) halinde çeşitli ürünlerde de belirli miktarlarda bulunabilir. Başlı başına güçlü bir içeriğe sahip olan ginsengin bulunduğu bu ürünlerin tüketiminde de önerilen miktarlara uyulması önemlidir.

6. GİNSENG, APİTERAPİNİN EŞSİZ GÜCÜ İLE ŞİMDİ ÇOK DAHA ETKİLİ!

ginseng apiterapinin eşsiz gücü ile şimdi çok daha etkili min

Ginseng bitkisinin, yüksek verimli tüketim amacıyla bal ve diğer arı ürünleri ile birlikte de kullanılabildiğini biliyor muydunuz? Doğa ananın en iyi yardımcıları olan arılar, ürettikleri bal ve birbirinden değerli arı ürünleri ile yüzyıllardır insanoğlunun beslenme arayışına güçlü yanıtlar veriyor. Arı ürünleri ile tedavi anlamına gelen “apiterapi” de bu anlamda en güçlü disiplinler arasında yer alıyor.

apitera up min

Dünyanın en eski şifa yöntemlerinden olan apiterapiden ilham alınarak geliştirilen Balparmak Apitera serisinde, günlük takviye olarak kullanabileceğiniz cazip alternatifler yer alıyor. Bunlar arasında yer alan Apitera Up ise ginseng içeren zengin formülüyle gün boyu zinde hissetmeniz için tam da ihtiyacınız olan formülü sunuyor! Peki, Apitera Up’ın içerisinde neler mi var? Gelin, birlikte inceleyelim:

  • Kendine has faydalı bileşenleriyle eşsiz etkiye sahip kırmızı ginseng,

  • Fenolik maddeler yönünden zengin propolis,

  • Karşı konulmaz lezzeti ve yararlı organik bileşenleriyle bal,

  • Ferah tadı ve güçlü etkisi ile öne çıkan zencefil ile

  • İçerdiği kafein ile dinçlik hissi veren tropik guarana bitkisi…

Siz de hemen serinin Balparmak Apitera Up 7 g x 7 ve Balparmak Apitera Up 12′li Paket seçeneklerine göz atmaya başlayın! Günün her saati motivasyonunuz yüksek olsun! 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.