KEKİK YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

KEKİK YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR

Mutfakların vazgeçilmezi kekik, aslında lezzetli bir baharat olmaktan çok daha fazlası!  

Kimi zaman Akdeniz dağlarının sıcak rüzgarlarıyla ciğerlere dolup ferahlatan, kimi zaman da mutfaktan odalara doğru yayılarak iştahları kabartan o eşsiz kokuyu bilirsiniz: Kekik kokusu! Peki bu mis kokulu bitkinin, aromasıyla olduğu kadar faydalarıyla da fazlasıyla cezbedici nitelikte olduğunu biliyor muydunuz? Kekik gerek kurutulmuş gerekse de taze haliyle Türk ve dünya mutfağından pek çok tarife eşlik ediyor. Bir baharat olarak neredeyse herkes tarafından bilinen bu bitkinin içeriğindeki bileşenler ise maalesef ki bilinirlik açısından lezzetinin bir adım gerisinde kalıyor. Oysaki bu bileşenler, insan yaşamı için pek çok yönden fayda sağlıyor! Ve söz konusu bileşenlerin vücuda alınmasının yolu, kekiğin özellikle de uçucu yağlarını tüketmekten geçiyor.

1. KEKİK YAĞI NEDİR?

KEKİK YAĞI NEDİR

Kekik yağı; Akdeniz ikliminde yetişen ve keskin kokulu bir bitki türü olan kekiğin, buhar distilasyonu yöntemiyle damıtılmasından elde edilen aromatik bir yağ çeşidini oluşturuyor. Bu yağın üretilmesi için bitkinin yaprak ve dallarından faydalanılıyor. Karvakrol isimli bir etken madde içeren kekik yağı, bu maddeden gelen antibakteriyel özelliği dolayısıyla pek çok farklı alanda kullanılıyor.  

2. KEKİK YAĞI NASIL KULLANILIR?

KEKİK YAĞI NASIL KULLANILIR

Kekik yağının nasıl kullanılması gerektiği, hangi amaçla kullanılacağına göre farklılık gösteriyor. Fakat bu yağı kullanmadan önce bilinmesi gereken çok önemli bir detay bulunuyor: Kekik yağı, uçucu yağlar kategorisinde yer alan oldukça keskin ve güçlü bir yağ olmasıyla öne çıkıyor. Dolayısıyla başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi ve az miktarlarda kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde temas ettiği uzuvlarda tahrişe sebep olabiliyor. Kekik yağı, halk arasında sıcak suya ilave edilerek buhar banyosu hazırlamak ya da ağız yoluyla tüketmek için kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra bitkisel merhem yapımı ya da aromaterapi uygulamaları için de bu yağ sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca ilaç ve kozmetik sektörlerinde ham madde olarak faydalanılan kekik yağı saç, cilt ve ağız bakım ürünlerine de dahil edilebiliyor.

2.1. KEKİK YAĞININ KULLANIM ALANLARI

  • Kaynar suya bir ya da iki kez damlatarak buhar banyosu yapabilirsiniz.
  • Bir fincan sıcak suya üç damla ekleyerek çay elde edebilirsiniz.
  • Ilık suya iki ya da üç kez damlatarak gargara yapabilirsiniz.
  • Bir taşıyıcı yağ türü ile karıştırarak başınıza ve vücudunuza masaj yapabilirsiniz.
  • Buhurdanlık yardımıyla kokusunu dağıtarak sivrisineklerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 

3. KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR?

KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR

Kekik yağının içeriğinde yer alan etken maddeler ve yüksek miktardaki A ve E vitaminleri, onu eşsiz bir şifa kaynağı haline getiriyor. Bu sebeple de kekik yağı, uzmanlar tarafından vücudun zararlı organizmalarla savaşabilmesi adına çok güçlü bir yardımcı olarak nitelendiriliyor. Bunun yanı sıra kekik yağı, metabolizmanın normal işleyişini sürdürmesine destek olması bakımından diyet programlarında da sıklıkla yer buluyor. Gıda ürünlerinin bozulmasını engellemek için de doğal bir koruyucu olarak kekik yağından yardım alınabiliyor. Antimikrobiyal etkiye sahip olan bu yağ, gıdalarda bakteri üremesinin önüne geçmeye yardımcı oluyor.     

4. KEKİK YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

KEKİK YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR

Kekik yağı, elde edildiği türe göre farklı oranlarda uçucu madde türevleri (karvakrol, timol, p-cymen, terpinen, canmpher, linalool, limonen, cineol, geraniol), tanenler, fenolkarbonikasitler, çeşitli karbonhidratlar, flavonlar ve flavonoidler içeriyor. Bu maddeler arasında en öne çıkan etkili bileşenler ise karvakrol ve timol oluyor. Kekik bitkisinin ana içerik maddeleri olan karvakrol ve timol, aynı zamanda bu bitkiye keskin kokusunu veren maddeler olarak da biliniyor. Üstelik karvakrol, kekik yağının antibakteriyel özellikli olmasını sağlıyor. Hakkında çok sayıda bilimsel çalışma gerçekleştirilen bu madde, geniş biyoaktivite alanı sebebiyle özellikle de farmakologların ilgi alanında bulunuyor. 

5. DOĞADAKİ İKİ MUCİZENİN ORTAK ÜRÜNÜ: KEKİK BALI

DOĞADAKİ İKİ MUCİZENİN ORTAK ÜRÜNÜ: KEKİK BALI

Arıların ağırlıklı olarak kekik bitkisinden topladığı nektarlardan üretilen kekik balı, eşsiz lezzeti ve yüksek besin değeri ile gönülleri fethediyor. Monoflora bal çeşitlerinden biri olan kekik balında bitkinin baskın aroması, balın nefis tatlılığıyla buluşarak damaklarda tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaratıyor. Mis kokusu ise bu gurme lezzeti bir an önce tatmak adına iştah kabartıyor.  

Türkiye’nin dört bir yanında üretilen balları özenle seçerek sofralara ulaştıran Balparmak, Monoflora Ballar serisi içerisinde kekik balına da yer veriyor. Balparmak Analiz Laboratuvarlarında doğallığı 100’ü aşkın parametre ile analiz edilen kekik balı, tüm hijyen koşulları gözetilerek paketleniyor. Üstelik analiz sonuçlarına paketler üzerinde yer alan QR kod veya ID numarası aracılığıyla kolaylıkla ulaşılabiliyor. Size de bu benzersiz lezzetin tadını gönül rahatlığıyla çıkarmak kalıyor. Hadi, eşsiz bir lezzet için siz de hemen Balparmak Kekik Balı’nı deneyin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.