Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
16.07.2021

KEKİK YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR?

KEKİK YAĞI NEDİR, NASIL KULLANILIR

Mutfakların vazgeçilmezi kekik, aslında lezzetli bir baharat olmaktan çok daha fazlası!  

Kimi zaman Akdeniz dağlarının sıcak rüzgarlarıyla ciğerlere dolup ferahlatan, kimi zaman da mutfaktan odalara doğru yayılarak iştahları kabartan o eşsiz kokuyu bilirsiniz: Kekik kokusu! Peki bu mis kokulu bitkinin, aromasıyla olduğu kadar etkileriyle de fazlasıyla cezbedici nitelikte olduğunu biliyor muydunuz? Kekik gerek kurutulmuş gerekse de taze haliyle Türk ve dünya mutfağından pek çok tarife eşlik ediyor. Bir baharat olarak neredeyse herkes tarafından bilinen bu bitkinin içeriğindeki bileşenler ise maalesef ki bilinirlik açısından lezzetinin bir adım gerisinde kalıyor. Oysaki bu bileşenler, insan yaşamı için pek çok açıdan istenen yönde etki sağlıyor! Ve söz konusu bileşenlerin vücuda alınmasının yolu, kekiğin özellikle de uçucu yağlarını tüketmekten geçiyor.

1. KEKİK YAĞI NEDİR?

KEKİK YAĞI NEDİR

Kekik yağı; Akdeniz ikliminde yetişen ve keskin kokulu bir bitki türü olan kekiğin, buhar distilasyonu yöntemiyle damıtılmasından elde edilen aromatik bir yağ çeşidini oluşturuyor. Bu yağın üretilmesi için bitkinin yaprak ve dallarından faydalanılıyor. Karvakrol isimli bir etken madde içeren kekik yağı, bu maddeden gelen zengin özellikler dolayısıyla pek çok farklı alanda kullanılıyor.  

2. KEKİK YAĞI NASIL KULLANILIR?

KEKİK YAĞI NASIL KULLANILIR

Kekik yağının nasıl kullanılması gerektiği, hangi amaçla kullanılacağına göre farklılık gösteriyor. Fakat bu yağı kullanmadan önce bilinmesi gereken çok önemli bir detay bulunuyor: Kekik yağı, uçucu yağlar kategorisinde yer alan oldukça keskin ve güçlü bir yağ olmasıyla öne çıkıyor. Dolayısıyla başka bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmesi ve az miktarlarda kullanılması gerekiyor. Aksi takdirde temas ettiği uzuvlarda tahrişe sebep olabiliyor. Kekik yağı, halk arasında sıcak suya ilave edilerek buhar banyosu hazırlamak ya da ağız yoluyla tüketmek için kullanılabiliyor. Bunun yanı sıra bitkisel merhem yapımı ya da aromaterapi uygulamaları için de bu yağ sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca ilaç ve kozmetik sektörlerinde ham madde olarak da faydalanılan kekik yağı saç, cilt ve ağız bakım ürünlerine dahil edilebiliyor.

2.1. KEKİK YAĞININ KULLANIM ALANLARI

  • Kaynar suya bir ya da iki kez damlatarak buhar banyosu yapabilirsiniz.
  • Bir fincan sıcak suya üç damla ekleyerek çay elde edebilirsiniz.
  • Ilık suya iki ya da üç kez damlatarak gargara yapabilirsiniz.
  • Bir taşıyıcı yağ türü ile karıştırarak başınıza ve vücudunuza masaj yapabilirsiniz.
  • Buhurdanlık yardımıyla kokusunu dağıtarak sivrisineklerin uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz. 

3. KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR?

KEKİK YAĞI NE İŞE YARAR

Kekik yağının içeriğinde yer alan etken maddeler ile yüksek miktardaki A ve E vitaminleri, onu günlük beslenme için eşsiz kaynaklardan biri haline getiriyor. Bu sebeple de kekik yağı, uzmanlar tarafından oldukça güçlü bir yardımcı besin olarak nitelendiriliyor.

4. KEKİK YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

KEKİK YAĞI HANGİ MADDELERİ İÇERİR

Kekik yağı, elde edildiği türe göre farklı oranlarda uçucu madde türevleri (karvakrol, timol, p-cymen, terpinen, canmpher, linalool, limonen, cineol, geraniol), tanenler, fenolkarbonikasitler, çeşitli karbonhidratlar, flavonlar ve flavonoidler içeriyor. Bu maddeler arasında en öne çıkan etkili bileşenler ise karvakrol ve timol oluyor. Kekik bitkisinin ana içerik maddeleri olan karvakrol ve timol, aynı zamanda bu bitkiye keskin kokusunu veren maddeler olarak da biliniyor. Özellikle hakkında çok sayıda bilimsel çalışma gerçekleştirilen karvakrol, geniş biyoaktivite alanı sebebiyle farmakologların da ilgi alanında bulunuyor. 

5. KEKİK YAĞI MUCİZESİ, ŞİMDİ DE PROPOLİSLE BULUŞTU!

KEKİK YAĞI MUCİZESİ, ŞİMDİ DE PROPOLİSLE BULUŞTU

Balparmak’ın propolis içeren takviye edici gıda ürünleri arasında, kekik yağı içeren pratik ve etkili bir seçenek daha olduğunu biliyor muydunuz? Eğer yanıtınız hayır ise, Apitera Plus Propolisli Sprey ile daha fazla geç kalmadan tanışın! Kekik yağının yanı sıra nane yağı, çörekotu yağı, limon yağı, adaçayı yağı ve ıtır yağı da içeren bu sprey formundaki ürün, günlük lokal temizlik ve koruma için hem kolay hem de doğal ve katkısız bir alternatif sunuyor. Hadi, siz de hemen keşfedin! T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.