ÖKSÜRÜĞÜ KESMEK İÇİN 5 BALLI KARIŞIM

Öksürük, küçük bir soğuk algınlığında dahi hemen başlayan, çok çabuk geçmeyen ve gündelik yaşamımızı etkileyen bir vaka. Bunun çözümü elbette doktora gitmek, fakat tedavinize yardımcı olacak ve bu süreci hızlandıracak doğal mucizelerinden de yararlanabilirsiniz. Doğal şekerler, su, sodyum, potasyum, demir gibi mineral maddeler, aminoasit ve proteinler içeren bal, insan sağlığı için önemli bir rol üstlenir. "Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine'de yayınlanan Honey: Its medicinal property and antibacterial activity" başlıklı makaleye göre bal içeriğinde hidrojen peroksitin maddesi bulunması sebebiyle antimikrobiyal özellik taşır. Antimikrobiyal etkisiyle vücutta bulunan zararlı bakterilerle savaşan bal, bu özelliğiyle birçok rahatsızlığa karşı akla gelen ilk besindir.

 

Bal - Toz Karabiber

Yemeklere kattığı harika lezzetler dışında karabiber; potasyum, magnezyum ve demir açısından oldukça zengindir. Ayrıca A, C ve K vitaminleri de içerir. Bu özelliği sayesinde karabiber, balla birleştirilerek öksürük tedavisi için tercih edilir.

 

Toz karabiberli bal nasıl yapılır?

 

Bir çay bardağı kadar suyu kaynatın ve suyun ılımasını bekleyin. Su ılındığında limonun yarısını iyice sıkarak suyun içerisine karabiber ile birlikte ekleyin. Bu karışım üzerine bir tatlı kaşığı bal katın ve iyice karıştırın.

 

Bal - Kekik

Kokusuyla zaten çok sevdiğimiz kekiği balla birleştirip çay haline getirmek ne lezzetli olur, değil mi? Üstelik bu lezzetli karışım, soğuk algınlığı ve öksürüğe de oldukça iyi geliyor. Tam bir protein, karbonhidrat, C ve B6 vitamini deposu olan kekik, bal ile uyumlu bir takım çalışması içerisinde.

 

Ballı kekik çayı nasıl yapılır?

Kekik çayı için kurutulmuş kekik tercih edilir. Demliğe bir fincan su koyun ve kaynatın. Kaynamış suya 1 yemek kaşığı kadar kekik atın. Kekik çayının 10-15 dakika kadar demlenmesi bekleyin. Çayınız demlendikten sonra 1-2 çay kaşığı balı çayınıza ekleyin.

 

Ballı Süt

Biliriz ki süt, doğumumuzdan itibaren oldukça faydalıdır. A, B ve D vitaminlerinin yanında bir kalsiyum kahramanıdır. Bunun için de her zaman sağlık reçetemizde bulunur. Sütün içine katacağınız bal ise sindirime, uyku düzenine, kemik gelişimine olan katkısı kadar solunum yolu rahatsızlıklarında da tercih edilir ve boğazın yumuşamasını sağlayarak öksürüğün azalmasına yardımcı olur. Bir bardak ılık süte bir tatlı kaşığı bal ekleyin ve sütü karıştırın. İşte, çok pratik sağlık iksiriniz hazır!

 

Bal - Zencefil - Karanfil

Ve bir sağlık kahramanıyla daha tanışmanın zamanı geldi. Karanfil içerisindeki uçucu bileşenler, ağız ve boğaz yolu iltihaplarında oldukça etkilidir. Zencefilin içerisindeki bileşenlerin iltihap giderici etkisine balın mucizelerini eklersek öksürük için muhteşem bir karışım ortaya çıkar.

 

Zencefilli karanfilli bal nasıl yapılır?

1 yemek kaşığı bal, 1 çay kaşığı toz zencefil ve 1 çay kaşığı karanfili bir kaba koyun ve iyice karıştırın. Karışımı bir kür halinde günde 1-2 tatlı kaşığı kadar tüketebilirsiniz.

 

Bal - Soğan

Soğan, halk arasında antibiyotik etkisiyle bilinir. Hem bal hem de soğan; virüs, bakteri ve solunum yolları için zararlı mikroorganizmalara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında her iki besinin de antioksidan özelliği bulunur. Ortak olan diğer özellikleri de solunum yollarını rahatlatmaktır. Öksürüğü kesmek için kullanılan bal ve soğanın lezzet özellikleri biraz farklı görünse de sağlığınız için bu karışımı denemelisiniz.

 

Soğan bal karışımı nasıl yapılır?

 

Orta boy soğanı bir kaba iri iri doğrayın. Üzerine 1 yemek kaşığı bal ekleyin. Kavanozun ağzını kapatın ve oda sıcaklığında 3-4 saat sulanmasını bekleyin. Şurup kıvamındaki suyu tüketebilirsiniz.

 

Kaynak:

"Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine'de yayınalan Honey: its medicinal property and antibacterial activity"

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/

Öksürük, soğuk algınlığı ile başlayan ve çok çabuk geçmeyen hatta uzun süre devam edebilen bir durumdur. Öksürüğü aşmak için ballı karışımların mucizevi etkilerini sayfamızdan öğrenebilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.