PROPOLİSİN FAYDALARI

Arıların ürettiği mucize ürün balın yanı sıra bir de propolis vardır. Tıpkı bal gibi, arılar tarafından üretilen bu eşsiz karışım, insan sağlığı için önemlidir. US National Library of Medicine National Institutes of Health kaynakları arasında yer alan “Honey, Propolis, and Royal Jelly: A Comprehensive Review of Their Biological Actions and Health Benefits” başlıklı makalede propolisin; içerik özellikleriyle antiseptik, rejeneratif (yenileyici) ve antibakteriyel özellikler taşıdığı belirtilmiştir.

 

Propolis Nedir?

Propolis, bal arıları tarafından bitkilerin yaprak, dal ve tomurcuklarından toplanan reçineli bir karışımdır. Arılar bu maddeyi, baldan farklı olarak beslenme amacı dışında üretirler. Arılar, propolisi kovanın hijyenini sağlamak, bakteri ve enfeksiyonlardan korumak, böcek ve diğer hayvanların kovana girişini engellemek, peteklerdeki çatlakları onarmak ve peteklerin direncini artırmak amacıyla üretirler. Arılar için bir mikrop savaşçısı olan propolis, kovanda mucizeler yarattığı gibi doğru işlendiğinde ve kullanıldığında insan sağlığı için de olumlu etkiler gösterir. Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından hazırlanan; “Propolis: Doğal Antimikrobiyal Madde” başlıklı araştırma sonucuna göre Propolis, antibakteriyel, antifungal, antiviral ve antioksidan gibi birçok özelliğe sahip. Kısacası propolisin doğanın bize sunduğu muhteşem bir sağlık sihri olduğundan bahsedebiliriz. Araştırma sonuçlarına dayanarak propolisin faydalarını teker teker ele alalım.

 

Propolisin Faydaları Nelerdir?

  • Antibiyotik Etkisi Sağlar

Vijay D. Wagh tarafından yapılan “Propolis: A Wonder Bees Product and Its Pharmacological Potentials” konulu araştıma sonucuna göre propolis, dirençli ve zararlı bakterilere ya da çeşitli mikroorganizmalara karşı etkilidir. Mikroorganizmaların dıştaki savunma kalkanını parçalamaya ve antibiyotiğin hücre içerisine girerek gücünü göstermesine yardımcı olur. Bu durumu “Propolisler, zararlı mikroorganizmaların savunma kalkanlarını kırar ve antibiyotiklerin hücre içine girmesini kolaylaştırır.” şeklinde özetleyebiliriz. Antibiyotik özellikleri gösteren propolisin kullanımı, yüksek dozda antibiyotik kullanımını azaltmaya da yardımcı olabilir.

  • Bağışıklık Sistemini Destekler

Özellikle kış aylarında sık görülen enfeksiyonel hastalıklara karşı propolis kullanımı önerilir; çünkü Erciyes Üniversitesi Biyoloji Bölümü tarafından yapılan; “Propolis: Doğal Antimikrobiyal Madde” başlıklı araştırmaya göre propolis, Antimikrobiyal etkisiyle zararlı mikropları baskılayabilir , vücudun hastalıklara karşı daha güçlü direnç göstermesini sağlar yani bağışıklık sistemini güçlendirir.

  • Ağız ve Diş Sağlığını Korur


Diş çürüklerinin en önemli nedeni, ağız içine yerleşmiş zararlı bakterilerdir. Yukarıda bahsi geçen makalede propolisin antibakteriyel özelliğe sahip olduğu belirtilmiştir. Bu özellik sayesinde çürüğe neden olacak mikroorganizmalara karşı da etkili olabileceği belirtilmektedir.

  • Yanık ve Yara Tedavisini Hızlandırır

2002 yılında Journal of Alternative and Complementary Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre propolisin yanıklar üzerinde etkili olduğu açıklandı. Tabii bu etki daha çok küçük çaplı yanıklar için geçerli. Bunun yanında antifungal ve antiviral etkisiyle propolis, hücrelerin yenilenmesi ve cilt üzerinde bulunan hafif yaraların iyileşmesini hızlandırmak için de kullanılabiliyor. Cilt problemlerinin güçlü çözümü olan propolis, bunlar dışında siğil tedavisini de hızlandırabiliyor. International Journal of Dermatology dergisinin 2009 yılında yaptığı araştırmaya göre siğil vakaları propolisle tedavi edildiğinde hastaların %75’inde başarılı sonuçlar sağlanıyor.

  • Kansere Yakalanma Riskini Azaltır

Propolisin en önemli faydalarından biri de kanser hücreleri üzerindeki olumlu etkileri. Prof. Hui-Fen Liao ve ekibindeki bir grup onkoloğun yaptığı araştırmalar, propolisin kanser hücreleri üzerindeki etkisini kanıtlıyor. İçerdiği birçok yararlı bileşen sayesinde (KAFE ve artepilin C)  kanserli hücrelerin büyüyüp çoğalmasını engelliyor.

 

https://studylibtr.com/doc/723762/prof-dr.-oguz-ozturk

 

*Kanser ve diğer ciddi hastalıklar için propolis de dahil herhangi bir ürünü tedavi amaçlı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve doktorun önerileri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

 

Kaynak:

  • Prof.Dr.Erdem Yeşilada, Apiterapi Arıyla Gelen Şifa (2015)

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.