Menu
TR ENG

Arıdan Gelen Sağlık - Apiterapi

Apiterapi

 

“Apiterapi”; arı ürünleri ile yapılan sağlık destek uygulamalarına verilen genel bir isimdir. 

 

Bal

 

Arıların çiçeklerden topladığı nektarı, kendi vücutlarından salgıladıkları bir takım enzimlerle işlemeleri ve petek gözlerine depolamaları sonucu oluşan bal; dayanıklı, yoğun ve yüksek besin değerine sahip bir gıda maddesidir. Bal bugün evrensel olarak tanınmakta, besleyici ve tatlandırıcı özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

 

Arı sütü

 

Genç işçi arılar tarafından larvalar ve kraliçe arının beslenmesi için salgılanan arı sütü en önemli fonksiyonel gıdalardan biridir.

 

Arı poleni

 

Bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleri olan polen, arılar tarafından çiçekli bitkilerden toplanıp enzimler katılarak kovanda yavru arıların ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde kullanılır.

 

Propolis

 

Arılar tarafından bitkilerin yaprak, dal ve tomurcuklarından toplanan reçineli bir karışım olan propolis, kovanın dezenfeksiyonu, izolasyonu ve peteklerin güçlendirilmesi için kullanılır. Propolis, ana bileşeni olarak bitkilerden toplanan reçineleri barındırmanın yanı sıra, balmumu, yağ asitleri, uçucu yağlar, fenolik bileşikler, polen, vitaminler ve mineraller gibi diğer önemli bileşenleri de içermektedir.