Menu
TR ENG

Terkib-i Çeşidiyye

Malzemeler: Altı kişi için; 600 gr. Kemikli kuzu eti (8 parçaya bölünmüş)

150 gr. Yağlı kuzu kıyması

100 gr. Kuru kayısı

100 gr. Kuru erik

80 gr. Tatlı badem

2 tane orta boy sert ve sulu elma

5 kaşık nar ekşisi

2 kaşık bal

1 bardak su

1 tatlı kaşığı nişasta

1 mercimek tanesi kadar misk

1 kahve fincanı gülsuyu

 Arzu edilen miktarda tuz

Yapılışı: 1 - Nar ekşili balı hazırlayın. Bir kâsede; 1 bardak ılık su, 2 kaşık bal ve 5 kaşık nar ekşisini iyice eriyinceye kadar karıştırın.

2 - Eti yıkayın, tencereye koyun, kapağını kapatın ve kısık ateşte suyunu ve yağını salmasını bekleyin. Suyunu saldıktan sonra kapağı açın ve kendi yağında hafifçe kavurun.

3 – Kavrulmuş etlere, hazırladığınız tatlı-ekşi karışımı ve biraz tuz ekleyin. Kapağı kapatın, ateşi iyice kısın ve 35-40 dakika pişirin. Su azalırsa, birazcık sıcak su ekleyebilirsiniz.

4 – Kıymayı tuzlayın, yoğurun ve küçük, küçük köfteler hazırlayın. 5 – Bademleri sıcak suya koyun, 30 dakika bekletip kabuklarını soyun ve ikiye ayırın.

6 – Kuru erikleri çekirdeklerini ayıklayıp ikiye bölün.

7 – Etler yumuşamaya başlayınca tencereye önce köfteleri ve bademleri, 15 dakika sonra da kayısı ve erikleri ekleyin. Tuzunu kontrol edin ve ağır ağır 20- 25 dakika pişirin.

8 – Kayısılar yumuşayınca elmaları soyun, yarım ay biçiminde, orta kalınlıkta dilimler doğrayıp yemeğe katın ( elmalar etlerin üstünde kalırsa dağılmaz ). Kapağı kapatın ve çok hafif ateşte, arada bir suyu kontrol ederek, etler ve meyveler yumuşacık olana dek, yaklaşık 20 dakika daha pişirin.

9 – Ateşten almadan önce, yemeğin suyunu koyulaştırmak için bir kaşık nişastayı biraz gülsuyu ile eritip tencereye dökün, Bir taşım kaynatın ve ateşi söndürün.

10 – Toplu iğne başı kadar bir misk parçasını, geri kalan gülsuyunda eritip yemeğe katın. Meyveleri zedelemeden yemeği şöyle bir karıştırın ve servis tabağına alın.