Menu
TR ENG

Arıcı Eğitimleri

Balparmak, Türkiye’nin çeşitli arıcılık merkezlerinde arıcı eğitimleri vermeye devam ediyor. Ücretsiz verilen bu eğitimler son olarak Adana, Mersin, Balıkesir, Sakarya ve İzmir’de gerçekleştirildi. 1200’ün üzerinde arıcı ile bir araya gelindi. Eğitimler sonrasında “Balda Sürdürülebilir Kalite Ödülleri” de sahiplerini buldu.
 

Balparmak, 2013 yılının ücretsiz arıcı eğitimlerinin ilkini Adana İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Adana Arı Yetiştiricileri Birliği’nin desteğiyle Adana’da gerçekleştirdi.
 

Adana ve çevresinden 200 arıcının katıldığı eğitim kapsamında; Adana Veteriner Enstitüsü Teknik Bölüm Şefi Veteriner Hekim Mehmet Miroğlu hayvan hastalıklarının tedavi yöntemleri, Adana İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden Gıda Mühendisi Ahmet Pan gıdaların denetimi ve bal tebliği hakkında katılımcılara bilgi verdi. Ardından Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu arı yetiştiriciliği ve modern arıcılık teknikleri ve Prof. Dr. Sibel Silici de arı ürünlerinin sağlık alanında kullanımıyla ilgili bilgi paylaştı.
 

2013 yılının ikinci ücretsiz arıcı eğitimi ise Mersin İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Mersin İl Arı Yetiştiricileri Birliği’nin desteğiyle Mersin’de gerçekleşti. Mersin’de yine Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu’nun arı yetiştiriciliği ile modern arıcılık teknikleri ve Prof. Dr. Sibel Silici’nin arı ürünlerinin sağlık alanında kullanımıyla ilgili bilgileri paylaştığı eğitime, Mersin ve çevresinden 120 arıcı katıldı.
 

Daha sonraki eğitimler ise sırasıyla; Balıkesir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün desteği ve Balıkesir Arı Yetiştiricileri Birliği’nin katılımı ile Balıkesir Havran Kültür Merkezi’nde, T.C Sakarya Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ve Sakarya Arı Yetiştirici Birliği’nin desteği ile Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezi’nde ve T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü ve İzmir Arı Yetiştiricileri Birliği’nin desteği ile Bergama Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.


Balparmak bal üretiminde kaliteyi sürdürülebilir kılan arıcıları ödüllendirmeyi sürdürüyor. Türkiye'nin en kapsamlı, Avrupa'da ise ilk 4 arasında sayılan bal ihtisas laboratuvarlarından biri konumunda yer alan APİLAB - Bal ve Diğer Arı Ürünleri Araştırma ve Kalite Kontrol Laboratuvarı’nın analiz parametrelerine göre balda kaliteyi yıllar boyunca koruyan Adana’daki 16, Mersin’deki 4 arıcının mesleki başarısı Balparmak tarafından polen kurutma fırınları ile taçlandırıldı.