Menu
TR ENG

Kaliteli Bal Üretimi İçin Arıcı - Balparmak El Ele Verdi

Ambalajlı bal pazarının lider markası Balparmak, 2004 yılından bu yana sürdürdüğü arıcı eğitimlerini bu yıl “Kaliteli Bal Üretimi İçin Arıcı- Balparmak El Ele” projesi çatısı altında hayata geçirmeyi sürdürüyor.Türkiye’de üretilen balın kalitesinin artırılması amacıyla başlatılan proje kapsamında, arıcılara,Balparmak’ın Ar-Ge ekibi ve arıcılık alanında uzman akademisyenler tarafından mesleki eğitimler veriliyor.

 

Proje kapsamında,  kaliteli ve verimli üretim için arıcılara eğitimler vermenin yanı sıra, ihtiyaç duyduklarında danışabilecekleri ve ulaşabilecekleri bir sistemin de oluşturulması hedefleniyor. Balparmak bu doğrultuda, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ve Ula Arıcılık Meslek Yüksekokulu öğretim görevlilerinin danışmanlığından da yararlanıyor.

 

Projenin ilk aşamasında, Türkiye’nin önemli ve özgün değerlerinden biri olan çam balının üretim süreçlerinin iyileştirilmesine odaklanılıyor. Muğla bölgesinde başlayan pilot eğitimlerde bugüne kadar 14 köy ziyaret edildi. Ziyaretlerde 500’den fazla arıcıya doğrudan ulaşıldı. Ayrıca 15 bin kovanda rastgele kontroller yapıldı ve arıcılara daha iyi, sağlıklı ve verimli üretim için tavsiyelerde bulunuldu.

 

Çalışma kapsamında farklı Ar-Ge çalışmalarının gerçekleştirilmesi, bu çalışmaların ulusal ve uluslararası bilimsel organizasyonlarda sunulmasıyla çam balının uluslararası alanda tanıtılması da planlanıyor.