OSMANLI MUTFAĞINDA BALIN TARİHÇESİ VE OSMANLIDA BALLI LEZZETLER

16 ve 17’nci yüzyıllarda altın çağını yaşayan Osmanlı mutfağı, tariflerde bal kullanımının en güzide örneklerini asırlar öncesinden günümüze taşıyor. Peki, saray mutfağının dünyayı kendisine hayran bırakan eşsiz tariflerini bir de elinizin lezzetiyle taçlandırmaya ne dersiniz?

KEÇİBOYNUZU NEDİR, NASIL KULLANILIR, FAYDALARI NELERDİR?

Harnup adıyla da bilinen keçiboynuzu meyvesi, içerdiği doğal şeker ve faydalı bileşenlerle hem lezzet hem de takviye edici besin alternatifi arayanların ortak noktası… 

KESTANE NEDİR, NASIL KULLANILIR?

“Kestane kebap, yemesi sevap.” cümlesini bugüne kadar sanıyoruz ki duymayan yoktur. Peki, sizce bu sözü söyleyenler kestane tüketimine neden bu denli büyük bir önem yüklüyor olabilir?

 ZENCEFİL NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Kış aylarında zencefil tüketiminin bir hayli artması, pek çok kişiye bu bitkinin vücuda etkilerini merak ettiriyor. Peki, zencefilin faydalarını siz de mi henüz tüm yönleriyle bilmeyenlerdensiniz? O halde hazırladığımız bu dosya, sizin için bu kış pek çok şeyi değiştirebilir!

 TARÇIN NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Hoş aromasıyla dokunduğu her tarife lezzet katan tarçın, sadece tadıyla değil; yararlı içerikleriyle de insan beslenmesinde önemli bir yer tutuyor. Peki, tarçının özellikleri ve vücuda etkilerinden siz ne kadarını biliyorsunuz?

NARENCİYE NEDİR, ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Kış aylarında meyve-sebze raflarına sarı ve turuncu renkleriyle canlılık katan narenciye çeşitleri, sadece rengiyle değil içeriğiyle de hayat dolu! Peki, mutfağınızda onlara daha fazla yer açmak için narenciyeleri biraz yakından tanımaya var mısınız?

ALTIN SÜT NEDİR? NASIL YAPILIR VE ETKİLERİ NELERDİR?

İçerdiği bal sayesinde tadına doyamayacağınız, güçlü içerikleriyle ise günlük hayatınızdan ayırmak istemeyeceğiniz altın süt tarifini hemen şimdi denemeye ne dersiniz?

BALLI IHLAMUR NEDİR, NASIL YAPILIR VE NASIL TÜKETİLİR?

Kış aylarının vazgeçilmez destekçisi ıhlamur çayı, Balparmak Ihlamur Balı ile buluştuğunda sizce ortaya nasıl bir karışım çıkabilir? Biz söyleyelim: Yoğun lezzetli ve benzersiz!

BALLI SÜT NEDİR, NASIL YAPILIR VE NASIL TÜKETİLİR?

Anason ve tarçının cezbedici aromaları ile zenginleştirilmiş nefis bir ballı süte ne dersiniz? Öyleyse size özel hazırladığımız ballı süt tarifini deneyerek, yeni favori içeceğinizle hemen şimdi tanışabilirsiniz!

BALLI KIŞ ÇAYI NEDİR, NASIL YAPILIR VE NASIL TÜKETİLİR?

Adından da anlaşılacağı üzere kış aylarında kış çayı tüketmek gibisi yok! Peki, birbirinden güçlü bitkilerden oluşan kış çaylarını tatlandırmak için siz hala rafine şeker mi kullanıyorsunuz? Bu ballı kış çayı tarifini denedikten sonra kararınızı ilelebet değiştirebilirsiniz!

BALLI ZAHTER ÇAYI NEDİR, NASIL YAPILIR VE NASIL TÜKETİLİR?

Yemeklere kattığı lezzetle dillere destan olan zahter bitkisi, çay olarak tüketildiğinde aromasını çok daha güçlü bir şekilde hissettiriyor. Peki, bu çayı Balparmak Kekik Balı ile daha da üstün bir lezzete kavuşturmaya ne dersiniz?

BALLI ZENCEFİL NEDİR, NASIL YAPILIR VE NASIL TÜKETİLİR?

Kış aylarında ballı zencefil tüketmenin vücut için ne denli etkili bir destek olduğunu siz de pek çok kez deneyimlemişsinizdir. Peki, zengin içerikleriyle yüksek etki vadeden bir ballı zencefil tarifi daha öğrenmeye ne dersiniz?

BAL MUMU NEDİR, NE İŞE YARAR?

Arı ürünleri, beslenmede olduğu kadar haricen ve işlevsel kullanımda da yüksek faydalar sunuyor. Bu arı ürünlerinden biri de bal mumu!

ARI SOKMASI NEDİR? ARI SOKMASINA NE İYİ GELİR?

İnsanlığa dünyanın en tatlı doğal besinini bahşeden bal arıları, kimi anlarda ise arı sokması gibi bazı “acı” deneyimlere yol açabiliyor. Peki, arı sokması neden olur ve bu durum karşısında neler yapılması gerekir, biliyor musunuz?

ARI DANSI NEDİR? ARILAR NEDEN DANS EDER?

Arıların sadece doğadaki en azimli ve çalışkan işçiler değil, aynı zamanda müthiş birer “dansçı” olduğunu biliyor muydunuz?

ARI EKMEĞİ NEDİR? ARI EKMEĞİ NASIL TÜKETİLİR?

Arıların eşsiz canlılar olduğuna inanmak için hala geçerli bir sebep bulamadıysanız; arı ekmeğini henüz duymamış olmalısınız!

ARILARIN VARLIĞINI TEHDİT EDEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Dünyadaki her canlı, ekosistemin devamlılığında kuşkusuz az ya da çok bir role sahip. Fakat arıların rolü çoğumuzun sandığından çok daha fazla! Ve günümüzde ne yazık ki pek çok arı türü, çeşitli sebeplerle soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya…

REZENE NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Rezene tüketimi sizin için hala günlük bir rutine dönüşmediyse, bu aromatik bitki hakkında bilmeniz gereken çok fazla şey var demektir!

AĞIZ TADINIZI KORUYACAK BİR TARİF: EV YAPIMI PASTİL

Tamamen doğal malzemeler içeren ev yapımı pastil tarifi ile aile boyu güvenle kullanabileceğiniz yumuşacık ve lezzetli jel pastiller hazırlayabilirsiniz!

DOYURUCU, HAFİF VE LEZZETLİ: BALLI YULAFLI MEYVE KUPLARI

Pratik ve hızlı meyve kupları tarifi ile canınızın tatlı çektiği her an kendinize küçük jestler yapabilirsiniz!

TATLI KEYFİNİN EN HAFİF HALİ: BALLI CHIA PUDİNG

Lezzetli ve pratik chia puding tarifi ile tatlı tüketmenin keyfi, faydalı beslenme ayrıcalığı ile bir arada!

HİNDİBA OTU NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Anadolu’nun dört bir yanında kırları süsleyen hindiba otunun, aslında pek çok alanda faydalanılan değerli bir bitki olduğunu biliyor muydunuz?

ARILAR VE ARICILIK HAKKINDA 20 İLGİNÇ BİLGİ

Peki, sizce arılar neden önemlidir?

ARILARIN POLEN TOPLADIĞI VE EVDE YETİŞTİRMESİ KOLAY ÇİÇEKLER

Doğa için yapılabilecek hala çok fazla şey var demektir!

KISITLI ALANLAR İÇİN ARI DOSTU BİR ALTERNATİF: DİKEY BAHÇELER

Dikey bahçenizi inşa etmek için malzemeleri hazırlamaya başlayabilirsiniz!

Prepared by  T-Soft E-Commerce.