Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
25.09.2022

BAL TÜKETİLİRKEN HANGİ KAŞIK KULLANILIR?

BAL TÜKETİLİRKEN HANGİ KAŞIK KULLANILIR?

Bal tüketirken hangi kaşığın kullanılması gerektiği sizin de merak ettiğiniz ve kararsız kaldığınız bir konu olabilir. Öyleyse gelin, bu soruyu birlikte yanıtlayalım!

Doğanın insanlara bahşettiği en değerli besinlerden biri olan bal, eşsiz lezzeti ve zengin içeriği ile yüzyıllardır mutfak ve sofraların vazgeçilmez üyeleri arasında. Kendine has tadının yanı sıra karakteristik kokusuyla da doğanın esintilerini taşıyan bu özel besin, konu tüketimine geldiğinde akıllarda bazı soru işaretleri yaratabiliyor. Balın hangi kaşıkla tüketilmesi gerektiği ise -gerek balın doğallığını korumak gerekse de tüketim ömrünü uzatmak isteğiyle- en sık merak edilenlerin başında geliyor. Peki, bu konudaki bilimsel araştırmalara göre sizce balın hangi kaşıkla tüketilmesi gerekiyor? Birlikte bakalım!

1. BAL KAŞIĞI NEDİR?

BAL KAŞIĞI NEDİR?

Bal kaşığı, bal tüketiminde kullanılması uygun olan kaşıkları ifade ediyor. Bal kaşığı olarak adlandırılan bu aparatlar, genellikle koza görünümünde olup balı aparatta akmadan daha uzun süre tutabilmek adına kullanılıyor.

2. BAL KAŞIĞI NE İŞE YARAR?

BAL KAŞIĞI NE İŞE YARAR?

Bal kaşığı, akışkan bir besin olan balın akmadan ve damlamadan rahat bir şekilde kavanozdan alınmasına yardımcı oluyor. Genellikle koza görünümünde olan bal kaşıkları, balın kozanın etrafına sarılmasıyla son derece kolay bir kullanım sunuyor. Aynı şekilde bal kaşığı, kaşık üzerindeki balın da kolaylıkla tabağa veya ekmek üzerine alınmasına yardımcı oluyor. Bu yönüyle de işlevsel ve rahat bir kullanım sağlıyor.

3. BAL KAŞIĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

BAL KAŞIĞI ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Bal kaşığının genel olarak porselen, çelik, metal ve ahşap çeşitleri bulunuyor. Bu ürünlerin en çok da ahşap bal kaşığı olan çeşitleri olarak yaygın bulunuyor. Fakat bal kaşığı seçiminde göz önünde bulundurulması gereken hususlar sebebiyle, koza görünümündeki bu aparatların genellikle porselen ve çelik modellerden seçilmesi daha uygun oluyor.

4. BAL KAŞIĞI NASIL KULLANILIR?

BAL KAŞIĞI NASIL KULLANILIR?

Bilindiği gibi bal kaşığının üzerinde sıra sıra halkalar bulunuyor. Bal kaşığını ideal bir şekilde kullanabilmek için ise bu halkaların doldurulması gerekiyor. Bunun için bal kavanozuna daldırılan kaşığı, elle birkaç kez çevirmek ve böylece aparatın balı yeterince aldığından emin olmak gerekli oluyor. Ardından balı hızlı bir şekilde tabağa ya da ekmek üzerine almak gerekiyor. Bal kaşığının yapısı sebebiyle bal, kaşıktan rahat bir şekilde akabiliyor. Balın akmasını beklememek için bazı bal kaşıklarının ucunda fincan ve tabaklara yerleştirerek kendiliğinden akmasını sağlayan küçük girintileri de bulunabiliyor.

5. BAL HANGİ KAŞIKLA TÜKETİLMEZ?

BAL HANGİ KAŞIKLA TÜKETİLMEZ?

Bal tüketiminde hangi kaşığın kullanılması gerektiği, birçok kişinin kafasını karıştıran sorulardan biri. Bunun yanı sıra olası riskleri önlemek adına, balın hangi kaşık çeşitleriyle tüketilmemesi gerektiğini öğrenmek de son derece önemli oluyor. Çünkü bal, pek çok farklı bileşenden oluşan özel içeriği sebebiyle kullanılan kaşık çeşidinin de önemli olduğu besinlerden birini oluşturuyor. Hem güvenli hem de temiz bir tüketim sağlamak için ise balın, bazı kaşık çeşitleriyle tüketilmemesi gerekiyor. Peki, bunlar neler olabilir? Cevaplar sayfanın devamında!

6. BAL TÜKETİLİRKEN METAL KAŞIK KULLANILIR MI?

BAL TÜKETİRKEN METAL KAŞIK KULLANILIR MI?

Metal kaşığın bal tüketimi için doğru bir seçim olup olmadığı, bu materyallerin mutfak ve sofralardaki kullanım sıklığından dolayı pek çok kişi tarafından soruluyor. Evde yemek yemek için kullanılan çatal-kaşıkların çoğunlukla metal olması, bu soruya kaynaklık eden çıkış noktalarından birini oluşturuyor. Neyse ki sanılanın aksine; metal, bal tüketimi için uygun bir materyal olabiliyor. Diğer yandan bazı araştırmalar, balın içinde uzun süre bekletilen metal kaşığın içindeki krom elementinin bala geçtiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle metal kaşığı bal içinde bekletmemeye dikkat etmek veya bal tüketimi için diğer uygun kaşık seçimlerine yönelmek gerekiyor.

7. BAL TÜKETİLİRKEN TAHTA KAŞIK KULLANILIR MI?

BAL TÜKETİLİRKEN TAHTA KAŞIK KULLANILIR MI?

Balın tahta kaşık ile tüketilmesi gerektiği de yanlış bir inanış olarak popüler şekilde süregeliyor. Özellikle de doğal bir materyal olarak görülmesi sebebiyle tahta kaşık, bal tüketimi için en uygun materyal olarak görülüyor. Fakat bu doğallığın bir getirisi olarak tahta kaşık üzerindeki gözenek ve çatlaklar, bal tüketimi konusunda sorun yaratıyor. Peki, neden?

8. BAL TÜKETİLİRKEN NEDEN TAHTA KAŞIK KULLANILMAZ?

BAL TÜKETİLİRKEN NEDEN TAHTA KAŞIK KULLANILMAZ?

Bilindiği gibi tahta kaşıklar, metal ve çelik kaşıkların aksine düz ve sert değil; yumuşak ve doğal girintili bir yapıya sahip. Kaşık üzerindeki bu girintiler arasına ise tahmin edilebileceği gibi bazı besin parçaları girebiliyor. Bu durumda tahta kaşık iyi bir şekilde temizlense dahi, ahşabın doğal gözeneklerinin arasına giren mikroorganizmalar bakteri oluşumuna neden olabiliyor. Bu da hiç hijyenik olmayan bir durum meydana getiriyor.

Ayrıca bazı tahta kaşıkların üzerine koruma mekanizması uygulamak amacıyla cila ve vernik de atılmış olabiliyor. Fakat bu gibi malzemeler, asidik bir ürün olan bal ile bir araya geldiğinde aşınmaya veya birtakım kimyasal değişimlere uğrayabiliyor. Ayrıca üründeki cila ve vernik gibi yapay malzemeler bir süre sonra doğrudan bala da geçebiliyor. Tüm bunlar, bal tüketirken neden tahta kaşık kullanılmaması gerektiğini açıklamak için yeterli oluyor.

9. BALA METAL DEĞERSE NE OLUR?

BALA METAL DEĞERSE NE OLUR?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi metal kaşık, bal tüketirken tercih edilebilecek en uygun kaşık çeşitlerinden biri. Fakat yapılan birtakım araştırmalar doğrultusunda, metal kaşığın bal içinde bekletilmesi de pek önerilmiyor. Bu nedenle metal kaşığı bala uzun süre temas ettirmemeye veya bal için daha uygun olacak kaşıkları seçmeye özen göstermek gerekiyor. Peki ya öyleyse, bal tüketimi için en uygun kaşıklar hangileri olabilir?

10. BAL TÜKETİLİRKEN HANGİ KAŞIK KULLANILMALIDIR?

BAL TÜKETİLİRKEN HANGİ KAŞIK KULLANILMALIDIR?

En baştan itibaren aktardıklarımızı özetleyecek olursak; tahta kaşık ve (bal içerisinde uzun süre bekletildiği takdirde) metal kaşık çeşitleri bal tüketiminde kullanılması pek de önerilmeyen materyaller arasında bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bilimsel bir çalışmaya göre, paslanmaz çelik kaşık ve porselen kaşık bal tüketimi için daha uygun görülüyor. Buna karşılık en ideal seçim, yine de kullanılan tüm materyallerin balın içerisinde uzun süre bekletilmemesi oluyor. Aksi takdirde kaşık üzerindeki cila, vernik vb. yapay malzemelerden bazı maddeler bala bulaşabiliyor.

Siz de eşsiz lezzete doğallık dolu bir seçimle ulaşmak için Balparmak bal çeşitlerini tercih edebilir; balınızın ilk günkü doğallığını ve besin değerlerini korumak için ise yüzeyinde bulunan maddelerin bal ile etkileşime girmeyeceği kaşık çeşitlerini kullanabilirsiniz!

Kaynaklar:

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.