Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
18.05.2022

LAVANTA NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Hoş kokusu ile bulunduğu ortamlarda hemen fark edilebilen lavanta hakkında, aromatik bir bitki olması dışında neler biliyorsunuz? Pek çok farklı kullanım alanı bulunan lavantayı gelin, birlikte tanıyalım!

Alabildiğine uzanıp giden, uçsuz bucaksız bir lavanta bahçesinde olduğunuzu düşünün. Mavi gökle uyumlu mor bir derya ve eşsiz lavanta kokusu… Sanıyoruz en huzurlu anlardan birinin içindesiniz. Çünkü aromatik bir bitki olan lavanta, çekici kokusuyla tüm duyuları harekete geçirmeye yetiyor. Bununla da kalmayıp insan vücudu için pek çok önemli etkis bulunan değerli içerikleri de bünyesinde barındırıyor. Sakinleştirici ve rahatlatıcı özelliğiyle bilinen lavanta, bu yönüyle çayların, ilaçların ve uçucu yağ karışımlarının en önemli kaynaklarından biri olma özelliğini taşıyor. Peki, şimdi lavanta hakkında daha çok bilgi sahibi olmaya ne dersiniz?

1. LAVANTA NEDİR?

Lavanta 1

Lavanta, ballıbabagiller familyasına ait olan çok yıllık bir bitki türünü oluşturuyor. Mor ve mavimsi renklerde çiçekler açan lavanta bitkisinin kullanımı 3 bin yıl öncesine dayanıyor. Bir Akdeniz bitkisi olan lavanta, ülkemizde en çok Antalya, Muğla, Isparta, Mersin, İzmir ve İstanbul şehirlerinde yetiştiriliyor. Dünya genelinde ise Fransa, Bulgaristan, Çin ve Rusya lavanta yetiştiriciliğinde ilk sıralarda yer alıyor. Geniş bir kullanım alanına sahip olan lavanta, özellikle de son yıllarda ülkemizin yükselen ekonomik değerlerinden birini oluşturuyor.

Lavanta 2

2. LAVANTA NASIL KULLANILIR?

Lavanta 1

Lavanta, kuru ve yağ formu başta olmak üzere pek çok şekilde kullanılabiliyor. Özellikle de rahatlatıcı kokusundan sıklıkla yararlanılan lavanta, bakım ve beslenme gibi alanlarda da kendisine geniş bir yer buluyor. Genel olarak ise lavantadan en çok kozmetik, aromaterapi ve farmakoloji alanlarında yararlanılıyor.

2.1. LAVANTA KULLANIM ALANLARI NERELERDİR?

Lavanta Çayı
Oku

Lavanta 3

Lavanta Çayı

Sakinleştirici ve rahatlatıcı kokusu ile bilinen lavanta, çay olarak hazırlandığında da aynı etkiyi sağlayabiliyor. Stresli anlarda ve uykudan birkaç saat önce tüketilebilecek olan lavanta çayı, gevşemeyi ve uykuya geçmeyi kolaylaştırabiliyor. Lavanta çayı yapımı için kurutulmuş lavantaları kullanabileceğiniz gibi tek demlemelik poşet çayları da tercih edebilirsiniz.

Lavanta Uçucu Yağı
Oku

Lavanta Uçucu Yağı

Dünyada uçucu yağ yapımında en çok kullanılan bitkilerden biri olan lavanta, bu yönüyle oldukça geniş bir kullanım alanına sahip. Lavanta yağını dilerseniz koklayarak ya da bilek ve şakaklarınıza uygulayarak doğrudan kullanabilir; dilerseniz de yastığınızın altına damlatabilir ya da buhurdanlığınıza ilave ederek eve ferah bir koku yayabilirsiniz.

Lavanta 4

Lavanta Kurusu
Oku

Lavanta 3

Lavanta Kurusu

Taze lavanta çiçeklerinin kurutulmuş hali olan lavanta kurusunu yine çaylarınıza ekleyebilir, güzel koku yayması için evinizin belirli köşelerine koyabilir veya dolaplarınıza yerleştirebilirsiniz.

Lavanta Balı
Oku

Lavanta Balı

Lavanta balı, lavantanın hoş kokusunu korumaya devam ederek aroması ve hafifliği ile diğer bal çeşitlerinden ayrılıyor. Bal tüketiminizi eşsiz bir çiçek kokusuyla daha keyifli bir hale getirmek için siz de lavanta balına bir şans verebilirsiniz.

Lavanta 4

3. LAVANTA HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

Lavanta 4
Lavanta 4
Lavanta 4

Yenilebilir çiçeklerin çoğunda olduğu gibi lavantanın içeriğinde de A, C ve E vitaminleri bulunuyor. Bunun yanında protein, demir ve kalsiyum bakımından da zengin olan lavanta, doğal bir antioksidan kaynağı olma özelliği taşıyor. Antioksidanlar ve fitokimyasallar, lavantanın içeriğindeki 100’den fazla bileşenin en bilinenlerini oluşturuyor.

Çeşitli işlemlerle lavanta esansı ya da yağı yapılan lavanta bitkisinin çiçeklerinde bol miktarda uçucu yağ bulunuyor. Lavanta uçucu yağı genel olarak alkaloidler, glikozitler ve tanen gibi maddeler içeriyor. Bunları ise linalil asetat, linalol, borneol, okaliptol, limonen, sineol ve geraniol gibi maddeler oluşturuyor.

1. LAVANTA NEDİR?

Lavanta 1

Lavantanın;

Doku onarımına katkı sunan özelliği geraniol’den,

Rahatlatıcı ve uykuya geçişe yardımcı özelliği sineol’den,

Serbest radikallerin verebileceği hasarları azaltma etkisi ağırlıklı olarak limonen’den,

Ağrı hissini azaltmaya yardımcı olma özelliği okaliptol’den,

Nefes üzerindeki etkileri borneol’den,

Kendisine özgü hoş kokusu ise linalil asetat ve linaol’den geliyor.

Balparmak Öneriyor;
Lavanta 1
Balparmak Doğal Lavanta Balı 460 gr

Taptaze lavanta çiçeklerinin değerli özlerinden üretilen lavanta balı, mor çiçeklerinin eşsiz kokusunu gurme bir lezzet olarak damaklara da taşıyor. Lavanta balının yoğun aromalı benzersiz tadını siz hala denemediyseniz, şimdi tam zamanı! Balparmak, size bunun için Anadolu’nun kaliteli ve doğal lavanta ballarından derlenmiş özel bir seçki sunuyor. Balparmak Lavanta Balı, eşsiz tadı ile ailenizin yeni favorisi olmaya aday!

ŞİMDİ SİPARİŞ VERİN

Editörün Önerisi: Arıların taptaze lavanta çiçeklerinden ürettiği lavanta balı, Balparmak güvencesiyle sofralarınıza geliyor. Siz de damak zevkinize farklı bir tat, sofranıza benzersiz bir besin sunmak için Balparmak Doğal Lavanta Balı’nı mutlaka denemelisiniz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.