Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Üye Ol
Arama Yap
Sepetim
27.02.2023

MAYDANOZ TOHUMU NEDİR, NASIL KULLANILIR?

MAYDANOZ TOHUMU NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Maydanozu kim sevmez? Her salatanın baş tacı olan bu bitkinin, ülkemizde hangi yöre olduğu fark etmeksizin, sofraların vazgeçilmez lezzetlerinden biri olduğu kesin! Peki ya maydanoz tohumu? Evet, her ne kadar ilginç görünse de bu bitkinin tohumları da insan yaşamına katkı sağlamayı başarıyor. Nasıl mı? Hadi gelin öğrenelim!

Siz de pek çok kişi gibi maydanozun olmadığı bir salata ya da meze düşünemiyor olabilirsiniz. Peki, bu yeşil renkli leziz bitkinin yalnızca yapraklarının ve saplarının değil, tohumlarının da tüketilebileceğini biliyor muydunuz? Üstelik maydanoz tohumlarının bitkinin kendisinden aşağı kalır bir yanı da yok! Hatta ve hatta maydanoz yapraklarının içerdiği birtakım bileşenler maydanoz tohumunda bulunmadığından, bu bitkinin belirli alanlarda kullanımı amaçlandığında daha çok tohumları tercih ediliyor. Böylece tüketim esnasındaki bazı olası tehditlerin önüne geçilebiliyor. Merakınızı daha fazla körüklemeden, artık maydanoz tohumu nedir ve ne işe yarar sorularını cevaplamaya geçiyoruz!

1. MAYDANOZ TOHUMU NEDİR?

MAYDANOZ TOHUMU NEDİR?

Maydanoz tohumu, maydanoz bitkisine ait olan küçük, oval yapılı ve üzeri çizgili spermatozoit taneciklerini ifade ediyor. Hafif kıvrık bir şekle sahip olan maydanoz tohumları tüylü ve gri-yeşil bir görüntüye sahip oluyor. Maydanozun insan vücudunda sağladığı etkiler fazlaca bilinip konuşulsa da tohumuna dair günümüzde henüz yeterince farkındalık oluşmamış durumda. Yani maydanoz tohumunun bugünlerde hala hak ettiği şekilde takdir görmediğini söyleyebiliriz!

Çimlenmesi için ideal sıcaklık 20 santigrat derece olarak belirtilen maydanoz tohumları, toprak ayırt etmeksizin filiz verebilecek kadar bereketli. Ancak tohumların çimlenme hızının oldukça yavaş olduğu biliniyor. İdeal sıcaklıkta iki ila dört hafta, daha düşük sıcaklıklarda ise yaklaşık altı haftada çimlenen tohumların filizlenme sürecini hızlandırmak için tohumların ekimden bir gece öncesinde ıslatılması öneriliyor. Tohumların kokusu ise maydanozla aynı, hatta daha yoğun oluyor.

2. MAYDANOZ TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

MAYDANOZ TOHUMU NASIL TÜKETİLİR?

Maydanoz tohumları direkt olarak tüketilmekten ziyade daha çok üretim amaçlı kullanılıyor. Bu tohumlardan maydanoz yetiştirmenin yanı sıra ekstrakt ve yağ çıkarmak için de yararlanılıyor. Böylece tohumların çeşitli olumlu etkileri, elde edilen farklı formlar yardımıyla vücuda katkı sağlamaları için değerlendirilebiliyor.

3. MAYDANOZ TOHUMUNUN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

MAYDANOZ TOHUMUNUN KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Dünya mutfağında özellikle İtalya’da kullanılan maydanoz tohumlarının, maydanozdan çok daha yoğun bir aromatik tada sahip olduğu biliniyor. Tohumlar, ekstraktının çıkartılmasından yağ yapımına kadar çeşitli alanlarda kullanılabiliyor. Aynı zamanda vücuda sağladığı çeşitli katkılardan dolayı maydanoz tohumlarına ilaç sektöründe ve takviye edici gıdaların içerisinde de rastlanıyor.

4. MAYDANOZ TOHUMU HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

MAYDANOZ TOHUMU HANGİ MADDELERİ İÇERİR?

Maydanoz tohumunun içeriğinde sabit yağlar ve yüksek miktarda eterik (uçucu) yağ bulunuyor. Karaciğerle böbrekler için toksik olan apiol ve vücutta halüsinojen bir etki yaratan miristisin ise maydanozda bulunmasına rağmen maydanozun tohumlarında bulunmuyor.

5. MAYDANOZ TOHUMUNUN KALORİSİ NEDİR?

MAYDANOZ TOHUMUNUN KALORİSİ NEDİR?

Yarım su bardağı yani 30 gram kıyılmış maydanozun sadece 11 kalori olduğu biliniyor. Ancak maydanoz tohumları toplumda yaygın bir şekilde tüketilmediği ve günlük beslenme programlarında ana besin olarak yer almadığı için buna dair saptanmış bir enerji değeri henüz bulunmuyor. Yine de şunları söylemek mümkün: Her bitkinin tohumu yapraklarına kıyasla daha fazla yağ içerdiği için maydanoz tohumunun da eş değer miktardaki yaprağına kıyasla daha fazla kalori içermesi muhtemel.

6. GÜNDE NE KADAR MAYDANOZ TOHUMU TÜKETİLMELİDİR?

GÜNDE NE KADAR MAYDANOZ TOHUMU TÜKETİLMELİDİR?

Maydanoz tohumu günümüzde yaygın bir kullanım alanına sahip olmadığı için tek başına günlük ideal tüketimine dair herhangi bir net bulguya rastlanmıyor. Öte yandan bu gıdayı öğünlerine dahil etmek ve çeşitli olumlu etkilerini gözlemlemek isteyenler için tohumları olduğu şekliyle tüketmek zor olabileceğinden, maydanoz tohumu yağı veya ekstresi daha ideal birer seçenek sunabiliyor. 

Balparmak’ın maydanoz tohumu içeren Apitera Dox adlı takviye edici gıda ürününde tüm bileşenlerin oran bakımından titizlikle formüle edildiğini biliyor muydunuz? Maydanoz tohumunun beraberinde propolis ekstresi, bal, enginar ekstresi, tarçın, barut ağacı kabuğu ekstresi ve altınotu ekstresi içeren Balparmak Apitera Dox, bu sayede vücudun doğal arınma ve yenilenme sürecine çok yönlü olarak katkıda bulunuyor. Üstelik ideal oranı ve dengeli aroması sayesinde doz aşımını dert etmeden gönül rahatlığıyla ve keyifle tüketim ayrıcalığı da sunuyor. E daha ne olsun? Hemen siz de deneyin! 

 

Sorumluluk Reddi Beyanı: Bu sayfada yer alan bilgiler, çeşitli bilimsel kaynaklardan derlenmiş olup hiçbir şekilde sağlık tavsiyesi yerine geçmemelidir.

 

Kaynaklar:


T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.