%28 indirimli

Balparmak Anadolu Lezzetleri Şemdinli Çiçek Balı 460 g

Kavanoz
68,90 TL
49,90 TL


Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünleri, Anadolu Lezzetleri markasıyla sadece Macrocenter ve seçili Migros'larda satılıyor.

Ürün hikayesi için tıklayınız.
Kampanya
 • İÇERİK
 • LEZZET ÖNERİLERİ
 • YORUMLAR
 • Balparmak Şemdinli  Çiçek Balı

  Yüksek besin değeri ve eşsiz lezzetiyle bal, binlerce yıldır insanların severek tükettiği besinler arasında yer alıyor. Türk mutfağında önemli bir yer edinmiş olan balın yemeklerdeki kullanımı, Osmanlı mutfağına kadar uzanıyor. Saray sofralarının baş köşelerinde yer alması için ise özellikle Şemdinli balının tercih edildiği biliniyor.

  Türkiye’nin güneydoğu sınırında yer alan Şemdinli Vadisi, yüksek rakımı ve içerisinde endemik türler de barındıran habitatı ile Türkiye’de arıcılık için en uygun coğrafyalardan biri olma özelliğini taşıyor. Şemdinli Vadisi; florasında karahindiba, sarı papatya, geven, beyaz üçgül, yonca, çoban dikeni, kazayağı, nane, kekik, adaçayı, deve dikeni, frenk maydanozu, yavşan otu gibi çiçek türlerini barındırıyor. Bu çiçeklerle karakteristik bir yapı kazanan Şemdinli balı, peygamber çiçeği ve yabani badem gibi endemik türlerin aromasıyla da fark yaratıyor. Siz de saray mutfağının gözdesi olan bu balı deneyimlemek için hemen Balparmak Şemdinli  Çiçek Balı’nı sipariş edin!

  Şemdinli Balı Nedir?

  Şemdinli balı, Hakkari’nin Şemdinli ilçesindeki yüksek rakımlı yaylalarda dolaşan arıların, sadece bu bölgedeki çiçeklerden ürettiği yöresel bir bal çeşididir.

  Şemdinli Balı Ne Zaman Toplanır?

  Şemdinli balının üretimi için kovanlar, arıcılar tarafından mayıs-haziran aylarında kurulur. Bal sağımı ise yaz aylarında yapılır.

  Balparmak Şemdinli Balı Ne İçerir?

  Şemdinli balı, arıların sağladığı değerli enzimlerle birlikte çeşitli vitaminler, mineraller, doğal şeker bileşenleri, protein ve lif içerir. Arıcılardan tedarik edilen tüm bal ürünleri, Balparmak Analiz Laboratuvarlarında analiz edilir ve sonuçlar priospot sistemi aracılığıyla yayınlanır. Siz de ürün ambalajı üzerindeki kare (QR) kodu okutarak ya da ID numarasını bu sayfadaki arama çubuğuna girerek balınızın analiz sonuçlarına ulaşabilirsiniz.

  Şemdinli Balı Ne İşe Yarar?

  Şemdinli  çiçek balı, vücudun günlük ihtiyaç duyduğu besin ve enerji öğelerini karşılamak adına lezzetli bir alternatif sunar. 

  Şemdinli Balı Nasıl Kullanılır?


  Şemdinli balının kendine has aromasını daha iyi hissedebilmek adına ürünü tek başına tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca bu balı tariflerinizi lezzetlendirmek için de kullanabilirsiniz.

  Şemdinli Balı Ne Kadar Tüketilmelidir?

  Balın yetişkinler ve çocuklar için günlük ideal tüketim miktarı, vücut ağırlığı ile doğru orantılı şekilde hesaplanmalıdır. Buna göre; 1 kilograma karşılık 1 gram bal tüketimi önerilir. Ancak 0-1 yaş arası çocuklar kesinlikle bal tüketmemelidir. Bunun yanı sıra herhangi bir kronik hastalığınız ya da alerji riskiniz varsa da bal tüketimi konusunda doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

  Balparmak Şemdinli Balı Tadı Nasıldır?

  Açık renkli ballar grubuna giren Şemdinli balı, akıcı bir kıvama ve hoş kokuya sahiptir. Üretildiği bölgedeki çiçeklerin aroması ile karakterize olan bu bal, ferah ve kalıcı tadıyla öne çıkar.

  Balparmak Şemdinli Balı Kalori Değeri Nedir?

  Şemdinli balının kalori değeri 100 gram için 304 kalori (kcal)’dir.

  Balparmak Şemdinli Balı Fiyatı Nedir?

  Balparmak Yöresel Lezzetleri serisinde yer alan ürünlerin fiyatları yıllık üretim oranına, ürünün elde ediliş süresine ve işçiliğine göre değişiklik gösterebilmektedir.


 • Anadolu'nun unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünleri, Anadolu Lezzetleri markasıyla sadece Macrocenter ve seçili Migros'larda satılıyor.

  Ürün hikayesi için tıklayınız.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.