Menu
TR ENG

Dünyanın En Prestijli Kongresi Apimondia Balparmak ile İlk Defa Türkiye’de

Dünya arıcıları, bal sektörü ve bilim insanları, 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi kapsamında ilk kez İstanbul’da buluşuyor. Türkiye bal sektörünün lider markası Balparmak, Türkiye’de ilk defa gerçekleşecek olan ve Türk arıcılık sektörü için bir milat olarak kabul edilen bu buluşmanın, platin sponsorluğunu üstleniyor. Arıcılık alanında dünyanın en önemli kongresi olarak kabul edilen Apimondia’nın Türkiye’de ilk defa gerçekleşmesine destek veren Balparmak, kongrenin sektör bileşenlerinin bir araya gelmesinin yanında güzel bir gelecek için ortak çalışmalar ve projeler yürütmesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyor. Arıcılık alanında dünyanın en önemli kongresi olarak kabul edilen Apimondia kapsamında, dünyanın pek çok ülkesinden sektör profesyonelleri ve 600 bilim insanı Türkiye’de olacak. 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi 29 Eylül-4 Ekim tarihleri arasında, Balparmak’ın platin sponsorluğunun yanında, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği’nin ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleşecek.

 

Apimondia’nın Kısa Geçmişi

 

1895 yılında kurulan ve genel merkezi Roma’da bulunan dünya Arıcılıar Birliği (Apimondia) her iki yılda bir Dünya Arıcılar Kongresi’ni organize etmektedir. Sektörün tüm paydaşlarının kendi konularını ve bilim insanlarının bilimsel çalışmalarını vitrine taşıdıkları yer uluslararası kongrelerdir. Apimondia Kongresi de arıcılık sektöründen katılımcılara ve üreticilere ileri derecede bilgi aktarmaktadır. 77 ülkeden toplam 114 üyesi bulunan Apimondia, Arı Yetis¸tiricileri Birlikleri ve Arıcılık sekto¨ru¨nde c¸alıs¸an tu¨m organizasyonların Uluslararası Federasyonudur, bilimsel, teknik, ekolojik, sosyal ve ekonomik konularda arıcılıgˆın gelis¸mesini tes¸vik etmek amac¸ları ile donatılmıştır.

 

I·lk Apimondia Kongresi 1897 yılında, Belc¸ika’da 636 kis¸i katılımlı organize edilmis¸tir. Apimondia Kongreleri 1961 yılından itibaren her 2 senede bir tekli yıllarda du¨zenli olarak yapılmaktadır. Ortalama katılım sayısı 6000 - 9000 kis¸i arasında degˆis¸mekte olup, katılımcılar Profesyonel ve Amato¨r Arıcılar, Akademisyenler, Tıp Doktorları, Gazeteciler, Arı Yetis¸tiricileri, Malzeme U¨reticileri, Kamu Yetkilileri, Tarımcılar, C¸evreciler, Sanayiciler, Bilim I·nsanları, Paketleme Firmaları, Tu¨keticiler, Apiterapistler, Teknisyenlerdir.

 

Balparmak'ın Dünya Çapında Bir Otorite Olduğu Apimondia Kapsamında Tescillendi

 

Türkiye’de bilir kurum olarak alanında tek olan Balparmak bugün, bal ve arı ürünleri alanında dünyanın en yetkin mercileri arasında yerini aldı. Türkiye’nin bal ve diğer arı ürünleri alanındaki ilk ve tek, gıda alanında 8’inci, Ar-Ge Merkezi olan Balparmak Ar-Ge Merkezi ile bal ve diğer arı ürünleri, gelişmiş laboratuvar test cihazları ve uluslararası analiz metotları kullanılarak kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik, mikroskobik ve duyusal özelliklerinin belirlenmesi açısından en az 92 parametrede analiz ediliyor.

 

Balparmak’ın yalnızca Türkiye’de değil dünya çapında da bal ve arı ürünleri alanında otorite kurumlardan biri olduğu 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi” kapsamında tescillendi: Apimondia kapsamında düzenlenen Dünya Arıcılık Ödülleri 2017'de, yarışma için dünyanın birçok  ülkesinden gelen 450 numune, Balparmak Ar-Ge Merkezi laboratuvarında analiz edildi. Kongre kapsamında Türkiye’ye gelen 600’e yakın bilim insanı, bal ve arı ürünleri alanında dünyadaki bal paketleyici firmaları arasında en büyük bal ihtisas laboratuvarı olma özelliği taşıyan Balparmak Ar-Ge Merkezi Laboratuvarı’nı gezecek.

 

Balparmak Çam Balını Dünyaya Tanıtıyor

 

Balparmak, Türk arıcılığının ve ülkemizin en önemli değerlerinden biri olan Türk çam balının dünya çapında tanıtılmasına liderlik ediyor. Dünyanın en mucizevi besini olan balın doğallığını ve saflığını korumak ve onu kaliteli yaşamın vazgeçilmez bir unsuru haline getirmek, böylece balın değerini hem Türkiye’de hem de dünyada hak ettiği en yüksek düzeye çıkarmak gibi bir misyonu olan Balparmak, ‘Türk çam balının’ yurt dışında tanıtılması yönündeki çalışmalarına ağırlık veriyor. Bu noktada 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nin en önemli gündem maddesini de ‘çam balı’ oluşturacak.

 

Türkiye dünyada en zengin floraya sahip ülkelerden biri olduğu için en doğal, en lezzetli ve en kaliteli ballar Türkiye’de üretiliyor. Yine çam balı açısından Türkiye çok büyük bir potansiyele sahip.  Balparmak Türkiye’ye özel bu değeri dünyanın her yerinden gelen uzmanlar, bilim insanları ve sektör profesyonelleri ile paylaşmayı kendisine görev biliyor.

 

Türkiye’nin Apimondia Adaylığı

 

Tu¨rkiye Arı Yetis¸tiricileri Merkez Birligˆi, 2005 yılında I·rlanda’da du¨zenlenen Apimondia Kongresinde adaylıgˆa kabul edilmiştir. Apimondia kongrelerinin 45’incisi, 2013 yılında Kiev'de 43. Apimondia Kongresi'nde yapılan oylama ile rakipleri İtalya, İsveç ve Bulgaristan'ı geride bırakarak ilk defa 2017 yılında Türkiye'de, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği tarafından 29 Eylül-4 Ekim  2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecektir.

 

2017 Yılında 120. yılını kutlayacak olan Apimondia Kongresi, katılımcı sayısı ac¸ısından, fuar alanı ve katılan firma sayısı ve ülke c¸es¸itliligˆi ac¸ısından (ortalama 100 u¨lke) sekto¨ru¨n en bu¨yu¨k ve en o¨nemli, du¨nyanın en itibarlı kongreleri arasında go¨sterilmektedir.

 

Kongre ile tüm dünyada, arıcılık konusunda ilgililerin bilimsel gelişmelerle buluşturulması, arıcılar arasında bilgi ve tecrübe paylaşımında bulunulması, sektördeki yeni alet ve ekipmanların sergilenmesi, arı ürünlerinin tanıtımının yapılması ile bilimsel ve ticari ilişkilerin geliştirilmesi hedeflenmektedir.